"Ucz się i myśl" Andrzej Bubrowiecki

Wydawnictwo: Muza
wydanie: marzec 2012
format: 155 x 235 mm
oprawa: broszurowa
stron: 496

Wielu ludzi uważa, że nauka jest wydarzeniem, które kończy się wraz ze skończeniem szkoły. Nic bardziej mylnego. Nauka to nie wydarzenie w życiu, a pewien proces, uczymy się przez całe życie. A poszukiwanie najskuteczniejszych metod uczenia się jest wyzwaniem dla współczesnego człowieka, jakie stawia przed nami XXI wiek. "Tylko człowiek wszechstronnie  wykształcony, z twórczym i otwartym umysłem, posiadający wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje jego mózg, i potrafiący tę wiedzę wykorzystać w praktyce, ma szansę sprostać wyzwaniom, jakie narzuca mu współczesna rzeczywistość, ze swoją zmiennością i dynamiką, niespotykanymi w całej historii". [str.11]  Święte słowa można by rzec. Trzeba jakoś sobie radzić w tym ogarniającym nas zewsząd chaosie. Jak to zrobić, aby stać się takim człowiekiem-renesansu?

Sposobów i metod jest wiele. I niektóre, o dziwo, powstały już wiele lat temu. Autor ma nadzieję, że książka przyczyni się do prezentowania postawy proaktywnej, a zawarta w publikacji wiedza i przedstawione metody ułatwią naukę na każdym poziomie, w każdym wieku i obszarze wiedzy, który chcemy opanować. Andrzej Bubrowiecki nie tworzy tu nowych technik, czerpie wiedzę od największych autorytetów w dziedzinie uczenia się, twórczego myślenia i biznesu, takich jak: Tony Buzan, Ken Robinson, Michael Gelb, Brain Tracy i wielu innych. Podaje nam na tacy wszystkie metody i techniki oraz systematyzuje wiedzę, tworzy taki przewodnik dla kreatywności, taka efektywność w "pigułce".

Wielkim plusem książki są ćwiczenia i zadania, niektóre są bardzo konstruktywne i budujące, a niektóre genialne w swej prostocie. Poza tym autor zamieszcza tu parę istotnych testów: określający dominujące zmysły (wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk); określający dominującą półkulę mózgową; dominujący styl uczenia; określający rodzaj inteligencji. Ponadto przypomina techniki szybkiego czytania, rozumienia tekstu, zapamiętywania, sztukę zdawania egzaminów oraz  metody twórczego rozwiązywania problemów. Ale tak naprawdę to tylko namiastka. Do takiej pozycji trzeba wracać wielokrotnie, przypominając sobie kwestie, które nas interesują. Mój egzemplarz jest cały popodkreślany ołówkiem, czytając notowałam ważne rzeczy, sama zadawałam sobie pytania, prowadziłam ze sobą dialog wewnętrzny "do czego to może mi się przydać" i wprowadziłam już niektóre poznanie metody w praktykę.
 
Wypisałam sobie również taki własny dekalog z najważniejszych zagadnień:
1. Twórczo reaguj na niepowodzenia i wyciągaj z nich konstruktywne wnioski.
2. Ze spokojem przyjmuj krytykę innych ludzi, obiektywnie patrząc na jej istotę.
3. Trudne sytuacje interpretuj jako wyzwania i szukaj metod poradzenia sobie z nimi.
4. Wierz, że bardzo dużo zależny od Ciebie.
5. Zapomnij o błędach z przeszłości i skup się na tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości. 
6. Od czasu do czasu pozwól sobie na odrobinę "zdrowego" pesymizmu, przydaje się wtedy, gdy podejmujesz wielkie życiowe decyzje.
7. Optymizm TAK!, ale w połączeniu z rozsądkiem i realizmem.
8. Powtarzaj sobie pozytywne komunikaty na swój temat, czyli afirmacje, np. Lubię siebie. Jestem utalentowaną osobą. Potrafię osiągnąć dowolny cel.  I pielęgnuj w sobie najważniejsze zalety.
9. Włącz "przycisk pauzy" - "stop klatkę" w sytuacjach stresujących.
10. Kontroluj samodyscyplinę.

Bardzo wnikliwa i twórcza pozycja. Gorąco polecam!

 Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza
 

Komentarze

 1. Może być ciekawa. Sama tematyka jest mi bliska, więc czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. nie powiem, może być interesującą lekturą, ale na dzień dzisiejszy mam sporo zalegających książek, więc tę książkę odłożę na daleką przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przydatna książka, zwłaszcza w okresie szkolno - studenckim:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki, choć nie wszystkie - wiele pozycji o podobnej tematyce to zwykła 'szarlataneria', jak mówi moja babcia. Natomiast "Ucz się i myśl" zapowiada się interesująco. Chętnie sięgnę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę pomyśleć - recnzja bardzo zachęcająca
  ZAPRASZAM NA MOJĄ PIERWSZĄ ROZDAWAJKĘ

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyjrzałabym jej się z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na to, że to godna uwagi pozycja, ale mnie raczej tego typu literatura nie przyciąga, więc tym razem odpuszczę. Pozdrawiam ciepło. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cieszę się, ze trafiłam do Ciebie. Recenzja super, a po książkę bardzo chętnie sięgnę.
  Zapraszam do siebie http://wwwmojblogmpoppins.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty