Przejdź do głównej zawartości

"Ucz się i myśl" Andrzej Bubrowiecki

Wydawnictwo: Muza
wydanie: marzec 2012
format: 155 x 235 mm
oprawa: broszurowa
stron: 496

Wielu ludzi uważa, że nauka jest wydarzeniem, które kończy się wraz ze skończeniem szkoły. Nic bardziej mylnego. Nauka to nie wydarzenie w życiu, a pewien proces, uczymy się przez całe życie. A poszukiwanie najskuteczniejszych metod uczenia się jest wyzwaniem dla współczesnego człowieka, jakie stawia przed nami XXI wiek. "Tylko człowiek wszechstronnie  wykształcony, z twórczym i otwartym umysłem, posiadający wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje jego mózg, i potrafiący tę wiedzę wykorzystać w praktyce, ma szansę sprostać wyzwaniom, jakie narzuca mu współczesna rzeczywistość, ze swoją zmiennością i dynamiką, niespotykanymi w całej historii". [str.11]  Święte słowa można by rzec. Trzeba jakoś sobie radzić w tym ogarniającym nas zewsząd chaosie. Jak to zrobić, aby stać się takim człowiekiem-renesansu?

Sposobów i metod jest wiele. I niektóre, o dziwo, powstały już wiele lat temu. Autor ma nadzieję, że książka przyczyni się do prezentowania postawy proaktywnej, a zawarta w publikacji wiedza i przedstawione metody ułatwią naukę na każdym poziomie, w każdym wieku i obszarze wiedzy, który chcemy opanować. Andrzej Bubrowiecki nie tworzy tu nowych technik, czerpie wiedzę od największych autorytetów w dziedzinie uczenia się, twórczego myślenia i biznesu, takich jak: Tony Buzan, Ken Robinson, Michael Gelb, Brain Tracy i wielu innych. Podaje nam na tacy wszystkie metody i techniki oraz systematyzuje wiedzę, tworzy taki przewodnik dla kreatywności, taka efektywność w "pigułce".

Wielkim plusem książki są ćwiczenia i zadania, niektóre są bardzo konstruktywne i budujące, a niektóre genialne w swej prostocie. Poza tym autor zamieszcza tu parę istotnych testów: określający dominujące zmysły (wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk); określający dominującą półkulę mózgową; dominujący styl uczenia; określający rodzaj inteligencji. Ponadto przypomina techniki szybkiego czytania, rozumienia tekstu, zapamiętywania, sztukę zdawania egzaminów oraz  metody twórczego rozwiązywania problemów. Ale tak naprawdę to tylko namiastka. Do takiej pozycji trzeba wracać wielokrotnie, przypominając sobie kwestie, które nas interesują. Mój egzemplarz jest cały popodkreślany ołówkiem, czytając notowałam ważne rzeczy, sama zadawałam sobie pytania, prowadziłam ze sobą dialog wewnętrzny "do czego to może mi się przydać" i wprowadziłam już niektóre poznanie metody w praktykę.
 
Wypisałam sobie również taki własny dekalog z najważniejszych zagadnień:
1. Twórczo reaguj na niepowodzenia i wyciągaj z nich konstruktywne wnioski.
2. Ze spokojem przyjmuj krytykę innych ludzi, obiektywnie patrząc na jej istotę.
3. Trudne sytuacje interpretuj jako wyzwania i szukaj metod poradzenia sobie z nimi.
4. Wierz, że bardzo dużo zależny od Ciebie.
5. Zapomnij o błędach z przeszłości i skup się na tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości. 
6. Od czasu do czasu pozwól sobie na odrobinę "zdrowego" pesymizmu, przydaje się wtedy, gdy podejmujesz wielkie życiowe decyzje.
7. Optymizm TAK!, ale w połączeniu z rozsądkiem i realizmem.
8. Powtarzaj sobie pozytywne komunikaty na swój temat, czyli afirmacje, np. Lubię siebie. Jestem utalentowaną osobą. Potrafię osiągnąć dowolny cel.  I pielęgnuj w sobie najważniejsze zalety.
9. Włącz "przycisk pauzy" - "stop klatkę" w sytuacjach stresujących.
10. Kontroluj samodyscyplinę.

Bardzo wnikliwa i twórcza pozycja. Gorąco polecam!

 Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza
 

Komentarze

 1. Może być ciekawa. Sama tematyka jest mi bliska, więc czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. nie powiem, może być interesującą lekturą, ale na dzień dzisiejszy mam sporo zalegających książek, więc tę książkę odłożę na daleką przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przydatna książka, zwłaszcza w okresie szkolno - studenckim:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki, choć nie wszystkie - wiele pozycji o podobnej tematyce to zwykła 'szarlataneria', jak mówi moja babcia. Natomiast "Ucz się i myśl" zapowiada się interesująco. Chętnie sięgnę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę pomyśleć - recnzja bardzo zachęcająca
  ZAPRASZAM NA MOJĄ PIERWSZĄ ROZDAWAJKĘ

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyjrzałabym jej się z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na to, że to godna uwagi pozycja, ale mnie raczej tego typu literatura nie przyciąga, więc tym razem odpuszczę. Pozdrawiam ciepło. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cieszę się, ze trafiłam do Ciebie. Recenzja super, a po książkę bardzo chętnie sięgnę.
  Zapraszam do siebie http://wwwmojblogmpoppins.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie