Przejdź do głównej zawartości

"Nim nadejdzie mróz" Henning Mankell

wydawnictwo: W.A.B. / Biblioteka Akustyczna
wydanie: 2012 / audiobook
czyta: Leszek Filipowicz


Kończy się lato 2001 roku, nadchodzą coraz chłodniejsze dni, częściej wieją porywiste wiatry, szybko robi się ciemniej. Linda, córka Kurta Wallandera, ukończyła szkołę policyjną i wkrótce rozpocznie pracę w komisariacie w Ystad. Wraca do rodzinnego miasta i w oczekiwaniu na pracę zatrzymuje się u swego autorytarnego ojca. Odnawia również znajomość z przyjaciółkami szkolnymi - Zebrą i Anną. Kurt trochę oschle odnosi się do córki i sceptycznie podchodzi do jej zdolności detektywistycznych, traktuje ją raczej jeszcze jak nastolatkę. Linda natomiast uważa, że ojciec jest "lodowato wyobcowany" i ciągle zachowuje się jak tykająca bomba zegarowa. Sam zresztą o sobie mówi, że w klatce piersiowej na wysokości serca, ale po prawej stronie ma tykający zegar. Pozwala mu to jednak czasami zachować spokój, co bardzo imponuje Lindzie, choć nigdy się do tego nie przyznała. Ponadto Kurt zawsze szuka nowych dróg i nigdy nie zlekceważy swojego przeczucia detektywistycznego, które łączy ze swoim analitycznym umysłem.

Tymczasem w całej Skanii zaczynają dziwne wydarzenia. Policja dostaje anonimowe zgłoszenie o płonących na jeziorze łabędziach, a kilka dni później o spalonym cielaku. Niedługo potem Birgitta Medberg - kobieta badająca stare, zapomniane ścieżki w Skanii, nie wraca do swego domu. Okazuje się, że została brutalnie zamordowana. Następnie znika przyjaciółka Lindy - Anna, która wcześniej natknęła się przypadkiem na swojego zaginionego przed laty ojca. Kolejną ofiarą okaże się pewna Amerykanka Harriet, która zostaje zabita w kościele. Wszytko to za chwilę będzie można połączyć w wspólny mianownik. Zaginione osoby, płonące zwierzęta i kościoły, brutalne morderstwa zdradzą cechy szczegółowego planowania. Wszystko to wskazuje na jakąś ceremonię, podszytą fanatyzmem religijnym. Ogień jest jakimś symbolem, dlatego ciągle powraca, zwierzęta spalono w ofierze, a Harriet zabito przed ołtarzem, co może już wskazywać na rytualne zabójstwo. 

To jednak dopiero początek. Nim nastanie zima w Skanii, wiele się jeszcze wydarzy... 

Jeśli chodzi o moje odczucia po przesłuchaniu, to mam dość mieszane, bardzo wiele jednak zależy od osoby czytającej. Leszek Filipowicz nadaje się świetnie do czytania kryminałów, szczególnie tych skandynawskich (tu moje uznanie przy tych wszystkich, które dla mnie są nie do zapamiętania). Słucha się tego przyjemnie, pojawia się dreszczyk emocji i napięcie, bo akcja jest tu zaskakująca. Jednak fragmenty, gdzie w dialogach wypowiadają się kobiety, lektor czyta bardzo sztucznie, przesadzicie chcąc naśladować głos kobiet, co jest bardzo irytujące, wręcz drażniące. Nie wszystkie kobiety tak skrzeczą i mówią piskliwym głosem, jak wyraził to autor.

Nie mniej jednak polecam, jeśli nie audiobooka, to z pewnością książkę w wersji namacalnej. Swoją drogą świetny pomysł miał Mankell, żeby swojego ulubionego bohatera -Kurta Wallandera - zastąpić jego córką. Wprawdzie Linda to nie Kurt, ale on i tak, mimo wszytko, choć tu jako bohater drugoplanowy, wysuwa się nadal na czołówkę.Biblioteka Akustyczna

Komentarze

 1. Koniecznie muszę nadrobić zaległości w kwestii skandynawskich kryminałów, w tu fabuła zapowiada się tak dziwacznie (chodzi o te nietypowe morderstwa), że jestem gotowa sprawdzić, jak autor z tego wybrnął:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Audiobooki to coś czego tygryski nie znoszą najbardziej :) Ale może skuszę się na papierową wersję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchać nie będę, ale na pewno przeczytam, bo bardzo lubię twórczość Mankella :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten pisarz jest jeszcze przede mną, ale z pewnością wcześniej czy później się za niego zabiorę:)). Tylko, że w wersji papierowej.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. wybrałabym jednak wersję papierową
  i z chęcią zapoznałabym się z książką
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. chętnie sięgnę ale po wersję papierową , ewentualnie po e-booka

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie zapoznam się z tą książką, ale w wersji papierowej. Nie mam przekonania do audiobooków. Do tej pory czytałam tylko jedną książkę Henninga Mankella, ale już polubiłam komisarza Wallandera;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię audiobooków, ale może na książkę w wersji papierowej się kiedyś skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. do słuchania jakoś nie mogę się przekonać ale do czytania jak najbardziej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. losy Wallandera znam wyrywko z kilku książek, ale z jego córką chętnie bym się zaznajomiła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam twórczości tego autora. Czytałam jednak wiele pozytywnych recenzji i chętnie się skuszę. Może nawet na audiobooka, bo niestety oczy już nie te:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie