Przejdź do głównej zawartości

"Sprawa Rembrandta" Daniel Silva

Wydawnictwo: Muza
wydanie: 2012
liczba stron: 394
format:  15,8 x 23,5 cm
oprawa: miękka
 

 
"Nasz umysł jest jak zbiornik.
Otwieramy zawór i pamięć wycieka".  
Można go napełniać i opróżniać. A ludzie to urodzeni kłamcy. Kręcą i oszukują setki razy każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Niektórzy doszli w tym do perfekcji, są mistrzami w swoim fachu. Żądza władzy, bogactwo, sława, uznanie - kusi nie jednego, a w wiele ludzi jest skłonnych dla "takich wartości" posunąć się do zbrodni. Tak jak twierdził Balzak, że "za każdą fortuną kryje się zbrodnia". To oczywiście duże uogólnienie, ale żądza władzy i chęć posiadania bogactwa jest czasem o wiele silniejsza niż rodzina, uczucia czy życie ludzkie.  

To kolejna powieść Daniela Silvy, w której głównym bohaterem jest Gabriel Allon. Tym razem pragnie on z ukochaną żoną-Chiarę zaznać odrobiny spokoju. Osiadają wśród smaganych wiatrami wzgórz Kornwalii. Chcą odpocząć, nabrać sił i dojść do siebie po traumatycznych przeżyciach w Rosji. Jednak człowiek z taką przeszłością i z takimi zdolnościami jak Gabriel nie może się cieszyć długo samotnością. Pojawia się u niego dawny znajomy, który prosi go o pomoc w odnalezieniu skradzionego obrazu Rembrandta "Portret młodej kobiety". Gabriel zgadza się, mimo początkowej niechęci. Okazuje się, że sprawa jest o wiele poważniejsza, a kradzież obrazu jest tylko przykrywką, za którą kryje się ogromnie bogactwo. Z Anglii trafia do Amsterdamu, następnie do Buenos Aires, przez Izrael, aż nad spokojny brzeg Jeziora Genewskiego. Tam rozgrywa się punkt kulminacyjny akcji. Jednak zanim to nastąpi poznamy tragiczną historię pewnej holenderskiej Żydówki Leny Herzfeld; trop zaprowadzi nas do tajemniczej listy nazwisk i kont bankowych; Niemca, który chce zadośćuczynić zbrodni dokonanych przez jego ojca w czasie wojny; dziennikarza, który wszytko to powiąże, a potem w tajemniczych okolicznościach utonie oraz do cenionego milionera - Martina.

Silva operuje tu paletą emocji, potrafi przeplatać je obrazami wyciszającymi czytelnika, by raptem wyzwolić w nim ten nieuchronny dreszcz, jaki niesie nieoczekiwany zwrot akcji lub wydarzenie burzące jak grom tę krótką chwilę uspokojenia. Wprowadza również czytelnika w tajniki, sposoby i metody działania wywiadu, zarówno brytyjskiego, amerykańskiego i izraelskiego, a tu nowy wspaniały świat, opisany kiedyś przez Aldousa Huxleya staje się faktem.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Daniela Silvay, które zaliczam do udanych, choć serca mojego nie zdobył. Podobał mi się wątek z obrazem Rembrandta, de facto fikcyjnego obrazu, bo "Portret młodej kobiety" nigdy nie został namalowany, jednak bardzo umiejętnie autor wplótł go w fabułę. Historia Lenny Herzfeld, jak i tragedia holenderskich Żydów, mnie poruszyła i trochę zaszokowała informacja o pomocy udzielanej przez Kościół katolicki zbrodniarzom nazistowskim. Jeśli miałabym się czegoś przyczepić to jedynie za dużej ilości postaci. Podczas czytania mieszały mi się niektóre nazwiska i nie wiedziałam kto jest kim. Nie mniej jednak polecam zarówno fanom sensacji, jak i kryminałów. Dreszczyk emocji trzyma do końca, zakończenie jest nieprzewidywalne, co w kryminałach jest istotne. 


  Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza
 
A etykiet u  mnie nadal brak :(

 

Komentarze

 1. Mam chętkę na tę książkę i jak trafię na nią, przeczytam z chęcią:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ostatnio "Córkę Rembrandta", więc siłą rozpędu chętnie przeczytam i tę proponowaną przez Ciebie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem do końca przekonana co do tej pozycji. Niemniej jednak, jak gdzieś się na nią natknę, to może dam jej szansę. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja także nie jestem do końca przekonana. Nie mówię nie aczkolwiek jak na razie mam wiele innych pozycji do przeczytania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dałabym tej książce szansę, chociaż lekkie wątpliwości mam. "Sprawa Rembrandta" to jakaś część cyklu? Bo jeśli tak to muszę zapolować na pierwszą powieść z serii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dosiak - nie jest to żaden ciąg, po prostu występuje tylko ten sam bohater. "Sprawa Rembrandta" to tez była moja pierwsza powieść tego autora i wszystko było jasne. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ta książka jeszcze przede mną więc zobaczymy jak się bedzie czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 8. A mnie interesuje, czy poza tytułem i fikcyjnym obrazem Rembrandta jest coś z klimatu epoki artysty, czy też obraz jest tylko pretekstem do opowiedzenia historii, a równie dobrze skradzionym przedmiotem mogłaby byc np. sztabka złota?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Guciamal - zarysu epoki nie ma, jest za to parę faktów z życia Rembrandta, obraz jest raczej pretekstem do opowiedzenia historii, ale nie mogłaby być to sztabka złota, musiało być - dzieło sztuki ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie