"Air Babylon" Imogen Edwards-Jones

Wydawnictwo: Pascal
wydanie: 2011
liczba stron: 448
format: 127 x 198 


"Latanie (...) Szampańskie życie na gównianej pensji". Bardzo liczna jest grupa osób, która pracuje w porcie lotniczym.  W książce fabuła została umieszczona na fikcyjnym brytyjskim lotnisku obsługującym wymyśloną linę Air Babylon. Opowiedziane przez Anonima-menadżera wydarzenia obejmują jedną dobę. Wszytko, co się w niej zmieściło, czyli zwyczajną codzienność w porcie lotniczym. 

Poznajemy kulisy pracy obsługi naziemnej oraz powietrznej, jak i przedziwne historie pasażerów. Tak jak w programie "Zawody" - gdzie przedstawiciele rożnych branż zdradzają swoje tajniki pracy.    

Pierwsza zasada, a raczej sposób na przyjemny lot - to być miłym i przyjacielskim od momentu wejścia na lotnisko i nikomu nie narazić się z obsługi, a nawet uważać, aby krzywo na nich nie spojrzeć. Bo ich zemsta niestety bywa okrutna:

"Jeśli narazisz się pracownikom lotniskowym, zawiadamiają załogę na pokładzie i nie tylko będziesz mieć nieprzyjemny lot, ale możliwe problemy żołądkowe przez następne kilka dni. Załoga napluje ci na jedzenie, nasika do kawy i wytrze stekiem kibel, zanim go zaserwuje I nikt się nie dowie Niektórzy stewardzi i stewardesy noszą nawet przy sobie środki przeczyszczają, który wrzucają do napojów lub jedzenia ludzi, kiedy im podpadną". [str. 213]
Okrutne prawda? Łagodniejszą formą zemsty jest posadzenie pasażera, przy jakimś bardzo otyłym osobniku albo przy wiercącym i płaczącym dziecku. 

Okazuje się, że tacy pracownicy wcale nie mają lekkiej pracy. Szczególnie taki menadżer, od którego zależy wszytko, co się dzieje w porcie lotniczym. Musi stawić czoło przeróżnym indywidualnościom. A trzeba przyznać, że wyobraźni pasażerom nie brakuje. Przemyt jest tu na porządku dziennym, od egzotycznych zwierząt po narkotyki. Chowane w przeróżnych miejscach, nie tylko w bagażach, ale we własnych ciałach. Poza przemytem każdy potencjalny pasażer ma swoje ma swoje dziwactwa.

"Przypomina mi się ten lot, gdy japońscy pasażerowie założyli piżamy i ułożyli się od snu w schowkach, bo myśleli, że to łóżka". [str. 310]

Ale to tylko namiastka takich anegdot. Ogólnie "Air Babylon" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Świetnie się przy niej bawiłam. Wciągająca, zadziwiająca, zabawna. Taki poradnik dla każdego wybierającego się w podniebny lot. Chociaż po lekturze, niektórzy mogą mieć pewne obawy przed podróżą samolotem. Polecam z czystym sumieniem!
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Pascal

Komentarze

 1. Brzmi bardzo fajnie, chociaż samolotem leciałam dwa razy i nieprędko się to pewnie powtórzy :) Ale pośmiać się można zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kiedyś podobną książkę, o podobnej tematyce mianowicie "Leci z nami pilot. Cała prawda o liniach lotniczych". Bardzo mnie zainteresowała i zaintrygowała zatem wiem, że i "Air Babylon" by mi się spodobał. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że rzadko podróżuję samolotem, bo te opowieści o złośliwości pracowników naprawdę przerażają. Żaby za krzywe spojrzenie tak się mścić, to gruba przesada.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja gdzieś latam praktycznie minimum raz w roku od 4 roku życia i nie narzekam. :) Wręcz latać uwielbiam. Książkę na pewno przeczytam. :) Jakże mogłabym sobie odpuścić lotnisko i samoloty? :) Tym bardziej, że sama chciałam jeszcze do niedawna być stewardesą. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także uwielbiam latać. Książką kusisz, oj kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie dzisiaj pomyślałam, że czas zapisać się do programu lojalnościowego, bowiem w tym tygodniu lecę po raz trzeci, a już mam wykupione dwa kolejne loty :). Dosiak napisała dobrze, że nie latam - ale takie zachowania ludzi zdarzają się w każdej dziedzinie życia; czy to oznacza, że mamy przestać korzystać z kawiarni, restauracji, barów, cateringu, a nawet nie pic i nie jeść niczego w pracy. Słyszałam o osobie która napluła do kawy koleżance z pracy (od tej osoby).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że nie można dać się zwariować, bo tak jak piszesz - takie zachowania zdarzają się w każdym zawodzie. Al lepiej być lepiej uświadomionym ;) a czytając taką książkę można przy niej się świetnie bawić. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Rewelacja! Z wielką chęcią przeczytam, szykuje się świetna zabawa:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozbroili mnie pidżamowi Japończycy w schowkach :D Zapowiada się ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja się boję samolotów, przyznaję. I nie jestem pewna, czy jakakolwiek lektura zmieniłaby moje podejście :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty