Przejdź do głównej zawartości

"Tischner: Życie w opowieściach" Witold Bereś, Artur „Baron” Więcek

Wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 14 listopada 2008 r.
oprawa: miękka
liczba stron: 304


Biografia księdza Józefa Tischnera na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.

Dziś bardzo rzadko można spotkać prawdziwego kapłana, kapłana Bogu oddanego, z takim poczuciem humoru. Ksiądz Tischner łączył ów humor z niezłomną wiarą chrześcijańską. Nie miał w sobie złości ani zawiści. Był życzliwy ludziom i życzliwy światu; widział w całym świecie piękno i blask chwały bożej. Poza tym miał oczywiście doskonałe  wykształcenie akademickie, dlatego zawsze potrafił posłużyć się ciętą, ale i subtelną ripostą.  

Jeśli chcesz - możesz. To były słowa z Ewangelii, które ks. Tischner szczególnie cytował. Poza tym posiadł niezwykłą umiejętność uchwycenia tego, co w danym momencie jest ważne -  i pokazania perspektywy. Jednak na czoło wysuwa się tylko jedno słowo: zaufanie. Zaufanie to drugie imię nadziei. I za tą właśnie nadzieję uwielbiam Tischnera najbardziej.

„....trzeba człowiekowi poznać tajemnicę rozpaczy. Trzeba się nauczyć patrzeć w oczy własnej rozpaczy, dopiero wtedy odczuje, że gdzieś u jej dna, u dna rozpaczy jest wielka, jedyna, niezwykła nadzieja”.

Książka zawiera fragmenty kazań, listów, wypowiedzi, sąsiadów, kolegów ze szkoły, przyjaciół, rodziny. Opowiada o wczesnych latach dzieciństwa, od chłopięcych wybryków (np. skakanie ze szopy z góralską spódnicą jak na spadochronie), przez lata w seminarium (np. wywoływanie duchów właśnie w seminarium), po lata posługi (słynne "trzynastki", spotkania w mieszkaniu na ul. św. Marka, pobyt w bacówce, nawiązane przyjaźnie).

Czyta się świetnie, szczególnie, że biografia jest opatrzona bogatymi i wzruszającymi fotografiami, i niezapomnianymi anegdotami księdza.

 


   

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie