Przejdź do głównej zawartości

"Słownik polsko@polski" Jan Miodek

Dla mnie Profesor Miodek to autorytet numer jeden. Podziwiam Jego wiedzę i lekkość z jaką posługuje się językiem polskim. Dodam do tego jeszcze urok osobisty, zamiłowanie do pracy, entuzjazm w działaniu.

Jako nastolatka z zamiłowaniem śledziłam program "Ojczyzna-polszczyzna", już wtedy Profesor Miodek wywarł na mnie ogromne wrażenie. Zakochałam się w jego uroczej gestykulacji. Jako studentka, miałam przyjemność uczestniczyć w jego wykładach, potem Profesor recenzował moją pracę magisterską.

Język polski to nie tylko gramatyka - to również kultura posługiwania się nim, adaptacja obcojęzycznych zapożyczeń i zmiany zachodzące w językowych zachowaniach. Należy pamiętać, iż język jest tworem ewoluującym pod wpływem zmian w otaczającej nas rzeczywistości. Nie jest on zamkniętym zbiorem słownikowych haseł. Zasoby słownictwa powiększają się, dzięki czemu język polski żyje.

Od stycznia 2009 roku w TVP Polonia nadawany jest "Słownik polsko@polski", cotygodniowy program poświęcony kulturze języka. Jego gospodynią jest wrocławska dziennikarka Agata Dzikowska, Profesor Miodek występuje  w roli eksperta i przez skype'a prowadzi rozmowy z telewidzami z kraju, i z całego świata. Ilość tych rozmów i zainteresowanie programem świadczy o tym, że Polków interesują zjawiska współczesnej polszczyzny oraz drażnią ich niektóre zjawiska. I to jest pocieszające! Ponieważ coraz więcej osób nie chce popełniać błędów językowych.

Książka stanowi zapis rozmów Profesora o polszczyźnie. "Postacie czy postaci?, "Kisiel, kisielu", "Czat", "W ręce czy w ręku?", "Pan prezydent czy prezydent?" - to tylko niektóre zagadnienia jakie porusza Jan Miodek w 18 odcinkach. Druga cześć książki - Po drugiej stronie ekranu - poświęcona jest kulisom programu "Słownik polsko@polski". Czytelnik znajdzie w niej m.in. wywiad z Profesorem Janem Miodkiem, wrażenia współtwórców programu i zdjęcia ze studia, w którym powstaje program. Przytoczę jedną wypowiedź Profesora, z wywiadu:  

"Należę do ludzi, których bardzo łatwo rozśmieszyć. W czasach szkolnych - do matury - wylatywałem za drzwi właśnie za śmiech. Co najgorsze - od razu się przy tym zalewam łzami i muszę trzeć oczy.

 Za taką właśnie spontaniczność, ogromną wiedzę i za odpowiedź na każde pytanie uwielbiam Profesora. Książkę polecam wszystkim, którzy chcą podnieść swoją świadomość językową. 


Komentarze

  1. To, co pisze prof. Miodek rzeczywiście wciąga. Uwielbiam podnosić moją językową świadomość i podziwiam go za jego przeogromną wiedzę. Geniusz :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie