"Słownik polsko@polski" Jan Miodek

Dla mnie Profesor Miodek to autorytet numer jeden. Podziwiam Jego wiedzę i lekkość z jaką posługuje się językiem polskim. Dodam do tego jeszcze urok osobisty, zamiłowanie do pracy, entuzjazm w działaniu.

Jako nastolatka z zamiłowaniem śledziłam program "Ojczyzna-polszczyzna", już wtedy Profesor Miodek wywarł na mnie ogromne wrażenie. Zakochałam się w jego uroczej gestykulacji. Jako studentka, miałam przyjemność uczestniczyć w jego wykładach, potem Profesor recenzował moją pracę magisterską.

Język polski to nie tylko gramatyka - to również kultura posługiwania się nim, adaptacja obcojęzycznych zapożyczeń i zmiany zachodzące w językowych zachowaniach. Należy pamiętać, iż język jest tworem ewoluującym pod wpływem zmian w otaczającej nas rzeczywistości. Nie jest on zamkniętym zbiorem słownikowych haseł. Zasoby słownictwa powiększają się, dzięki czemu język polski żyje.

Od stycznia 2009 roku w TVP Polonia nadawany jest "Słownik polsko@polski", cotygodniowy program poświęcony kulturze języka. Jego gospodynią jest wrocławska dziennikarka Agata Dzikowska, Profesor Miodek występuje  w roli eksperta i przez skype'a prowadzi rozmowy z telewidzami z kraju, i z całego świata. Ilość tych rozmów i zainteresowanie programem świadczy o tym, że Polków interesują zjawiska współczesnej polszczyzny oraz drażnią ich niektóre zjawiska. I to jest pocieszające! Ponieważ coraz więcej osób nie chce popełniać błędów językowych.

Książka stanowi zapis rozmów Profesora o polszczyźnie. "Postacie czy postaci?, "Kisiel, kisielu", "Czat", "W ręce czy w ręku?", "Pan prezydent czy prezydent?" - to tylko niektóre zagadnienia jakie porusza Jan Miodek w 18 odcinkach. Druga cześć książki - Po drugiej stronie ekranu - poświęcona jest kulisom programu "Słownik polsko@polski". Czytelnik znajdzie w niej m.in. wywiad z Profesorem Janem Miodkiem, wrażenia współtwórców programu i zdjęcia ze studia, w którym powstaje program. Przytoczę jedną wypowiedź Profesora, z wywiadu:  

"Należę do ludzi, których bardzo łatwo rozśmieszyć. W czasach szkolnych - do matury - wylatywałem za drzwi właśnie za śmiech. Co najgorsze - od razu się przy tym zalewam łzami i muszę trzeć oczy.

 Za taką właśnie spontaniczność, ogromną wiedzę i za odpowiedź na każde pytanie uwielbiam Profesora. Książkę polecam wszystkim, którzy chcą podnieść swoją świadomość językową. 


Komentarze

  1. To, co pisze prof. Miodek rzeczywiście wciąga. Uwielbiam podnosić moją językową świadomość i podziwiam go za jego przeogromną wiedzę. Geniusz :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty