Top 10: bohaterowie książkowi, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić

Dziś przyszła pora na akcję u Klaudyny TOP 10.

Dziesięciu bohaterów książkowych, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić!  Ja potraktuję trochę szerzej: bohaterowie, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić, ale przede wszystkim ci, co mnie zawsze fascynowali, choć niekoniecznie mieli nieskazitelne charaktery.   
 
 

Aleksander Domogarov 
Bohun z Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza

Bohun - Kozak, gwałtowny i nieokrzesany. Postać z krwi i kości. Jak kocha to szaleje, jak nienawidzi to zabija. Namiętny, godny pożądania, kwintesencja męskości. A cukierkowaty Skrzetuski niech się schowa. I fakt, że mój zachwyt spotęgowała rola Aleksandera Domogarova z ekranizacji powieści.
Barbara Niechcic z Nocy i dni Marii Dąbrowskiej

Barbara - kobieta interesująca i irytująca. Jest egzaltowana, kapryśna, gwałtowna; histeryczka i egoistka, ale z jakim urokiem. Ukształtowana przez romantyczne schematy rzucona w pozytywistyczny życiorys. Jednak potrafi się dostosować i zmienić (a raczej stłumić w sobie) pewne cechy charakteru.

 d'Artagnan  z Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa

d'Artagnan dołącza do Atosa, Portosa i Aramisa - doświadczonych muszkieterów w służbie królewskiej. Szybko znajduje w nich uznanie, dorównuje im męstwem bitewnym i ogładą towarzyską. Przyjaźń, poświęcenie, odwaga - takie połączenie cech jest dziś trudno spotykane.
Scarlett O'Hara – bohaterka powieści Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell

Scarlett = duma, upór, energia i kokieteryjność. Nie interesuje ją wojna, nie interesuje jej polityka, ale to właśnie one wywrą niezatarte piętno na jej życiu... Kobieta, która z determinacją dąży do celu, która potrafi ścisnąć się w pasie do czterdziestu dwóch cali (nie pamiętam ile dokładnie ich było), kobieta, która potrafi uszyć sobie suknię z dwóch zasłon, kobieta, która żyje chwila obecną, a o problemach myśli juro  :)    


Doktor Woland z Mistrza i MałgorzatyBułhakowa

Woland - jak się okazuje "szef" od spraw zła,  nie jest taki zły. Można nawet podejrzewać, że działa w imieniu dobra: przecież okazuje się dobroczyńcą Małgorzaty, przecież ocali rękopis o historii Chrystusa. W świecie totalnego zła Woland wydaje się  niemal dobry, bo mądrość i inteligencję przypisywano szatanowi nie raz. W dodatku Woland realizuje starą dewizę wypowiedzianą jeszcze przez Goethego, włożoną w szatańskie usta: "jam cząstką tej siły, która wiecznie zła pragnąć, wieczne czyni dobro".
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery 

Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie, wybujałej fantazji i wielkiej wrażliwości. Jej obecność wywróciła życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wzgórze nigdy już nie było takie jak dawniej. Bujna wyobraźnia pozwalała jej przetrwać trudne chwile. "Otchłań rozpaczy”, roztargnienie, popadanie w zadumę, niefortunne pomyłki i te RUDE włosy - jakże jest to mi bliskie. Ignacy Rzecki z Lalki Bolesława PrusaZagorzały Bonapartysta - a to już jest temat na długie rozmowy, ponieważ podzielam jego pasję. Poza tym ten starszy pan jest  niezwykle sumienny, uczciwy, a w stosunku do klientów,  uprzedzająco grzeczny. Uwielbiam takie postacie!Grek Zorba Nikosa Kazantzakisa

 
Kolejny staruszek, ale za to jaki! Młody duchem mężczyzna. Z jednej strony to hulajdusza, dla którego ważne są tylko kobiety, wino i śpiew.  Z drugiej natomiast to prosty i niezwykle wrażliwy człowiek, potrafiący zachwycać się pięknem przyrody, a swoje wewnętrzne troski i cierpienia ukrywa radując się życiem. Człowiek mający własną i niepowtarzalną filozofię życia: "postępuję tak, jakbym miał umrzeć w każdej chwili". 
Zofia Amundsen ze Świata Zofii

 

To, co zwykle 15-letnia Zofia  uważała za nieistotne, od tej chwili zaczęło odgrywać istotną rolę w jej życiu. Pewien tajemniczy filozof rozpoczyna z nią korespondencję stawiając pytania o sens życia, prawdę, istnienie Boga, sposób powstania świata. Bardzo lubię takie "pogaduchy" filozoficzne, dlatego miałybyśmy o czym rozmawiać. Mikołajek - główny bohater serii książek dla dzieci, napisanych przez René Goscinny'ego

Mikołajek idealny kandydat do szkoły na lekcje wychowawcze na temat spędzania wolnego czasu. Gra w kulki, zbiera kapsle, kopie piłkę z kolegami. I nigdy przy tym się nie nudzi! Nie potrzebny mu komputer, PlayStation, internet. A jedyny wulgaryzm to: "kurczę blade!", przy tym uroczy i prawdziwy. 


Komentarze

 1. Poza Światem Zofii - nieznanym mi mogłabym się też spotkać z twoimi ulubionymi bohaterami. Zaskoczyłaś mnie swoimi propozycjami. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące zestawienie - dużo klasyki, wielkich nazwisk. Również chętnie zapoznałabym się z Twoimi typami, choć nie wszystkie kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskoczyło mnie to zestawienie. Jak już pisała Futbolowa dużo klasyki i wielkich nazwisk, a to dość nietypowe. Miło wiedzieć, że w tych czasach ktoś jeszcze sięga po takie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Klasyka to podstawa :) A zaskoczenie mam nadzieję, że pozytywne ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozytywne jak najbardziej. Ja myślałam, że będą to raczej postacie z książek kryminalno-historycznych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały i historyczne to tylko przerywnik między klasyką a pozycjami o malarstwie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty