„Mario Vargas Llosa. Biografia” Tomasz Pindel

Wydawnictwo: Znak
data wydania: 3 listopada 2014r.
oprawa: twarda
liczba stron: 484

„Z jednej strony, za przeszkoloną ścianą, za którą znajdował się taras, rozciągał się imponujący widok na ocean, nieco przymglony, jak to zimą, z drugiej zaś, za naszymi plecami, widok także imponujący, acz w zupełnie innym sensie: tam była osobista biblioteczka pisarza. Jego współpracownicy szacują ją na jakieś trzydzieści tysięcy tomów. Panuje w niej idealny porządek i dzieli się na kilka sektorów. Jest tu księgozbiór podręczny, którego nie wolno nikomu dotykać. Są zbiory książek najróżniejszych pisarzy i gatunków. Jest kolekcja wszystkich wydań wszystkich książek Vargasa Llosy we wszystkich wersjach językowych”. [s.108] Tak wygląda otoczenie pracy Mario Vargasa w Limie. W tym oto miejscu Tomasz Pindel spotkał się z najstarszym synem Álvaro, aby poszerzyć swoją wiedzę o nobliście. 

Mario Vargas Llosa to z pewnością jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Ambitny, pochodzący z kraju dalekiego od pozycji kulturowego świata. Człowiek, który za sprawą uporu i talentu zdołał się wybić i odnieść największy sukces. Mężczyzna, który uwikłany został polityczne i historyczne wydarzenia XX wieku, gdzie odzwierciedla się cała epoka dziejów Ameryki Łacińskiej i Europy. Intelektualista, który przeszedł długą i znamienną drogę w swoim ideowym rozwoju. Postać z krwi i kości, zwyczajny facet, który niejedno widział i niejedno przeżył, kochał i był (jest) kochany. Podróżnik, który przenosił się z miejsca na miejsce, zawsze zostawiając za sobą historię, a często sam gubiąc w danym miejscu serce. W wieku 73 lat Mario obliczył, że w ciągu całego życia mieszkał w pięćdziesięciu domach. Zatem śledzenie kolei jego życia oznacza nieustającą wędrówkę po obu Amerykach i Europie. 

Tomasz Pindel zabiera nas właśnie w taką podróż, śladami wielkiego pisarza. Odwiedzamy wiec Arequipę - miejsce urodzin Llosy, Piurę, Limę Madryt, Paryż, Londyn i znowu Peru, w całej okazałości - do majestatycznych i zimnych szczytów gór, po gorącą kampanię wyborczą i wyścig po władzę. Układ książki odbiega od porządku chronologicznego. Życie pisarza podzielone jest tu na siedem części - nie są one równe. Dlatego pewne tematy co jakiś czas powracają, niektóre wydarzenia czy epizody z życia są omówione na koniec, a o niektórych autor ledwie wspomina. Nie zaburza to bynajmniej spójności książki. Czyta się wszystko bardzo przyjemnie. Najciekawsze były dla mnie te fragmenty, gdzie można doszukać się analogii pomiędzy życiem Llosy a jego postaciami z książek. Vargas Llosa nie uczynił żadnego bohatera swoim alter ego, za to obdarzył swymi rzeczywistymi przeżyciami kilka różnych postaci. 

Polecam gorąco, szczególnie dla fanów twórczości Peruwiańczyka, ale nie tylko. Sama osoba pisarza, jego życie, osobowość nadaje się na pierwszorzędną postać literacką.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu  Znak

Komentarze

  1. O! Tą pozycję chętnie bym poznała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co prawda nie przeczytałam wielu książek Llosy, ale te, które poznałam sprawiły, że uplasował się na wysokim miejscu cenionych przeze mnie pisarzy. Bardzo chętnie dowiedziałabym się czegoś o jego życiu i o tym, jakim jest człowiekiem :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty