„Stąd i stamtąd” ks. Alfred Mark WierzbickiWydawnictwo: Znak
data wydania: 30 grudnia 2020 r.
oprawa: miękka
liczba stron: 96Alfred Marek Wierzbicki jest księdzem, filozofem i poetą. Prowadził wykłady gościnne w USA, Chile, Meksyku i Włoszech. Jest autorem monografii filozoficznych, zbiorów esejów i tomów poetyckich, wydał 19 książek. Zajmuje się w nich etyką walki bez przemocy, totalitaryzmem, demokracją, współczesną kondycją chrześcijaństwa, dialogiem międzyreligijnym, przygląda się związkom literatury i filozofii. W poezji szuka ,,formy pojemnej", mieszczącej przeżycia osobiste i sprawy bardziej powszechne.


Na samym początku zwraca uwagę minimalistyczna forma tomiku wierszy. Cały cykl podzielony jest na dwie części. Już przy pierwszym czytaniu te krótkie wiersze ujmują ciepłem, mądrością, empatią i poetycką wyobraźnią. Wyłania się tu obraz człowieka-obserwatora, który ma duży dystans do sobie, ogromną wrażliwość na krzywdę człowieka, a przy tym sam jest skromny. Podmiot liryczny-obserwator świata komentuje zachowania ludzi, dostaje się tu politykom i duchownym. Ksiądz Wierzbicki nie sili się tu na jakiekolwiek usprawiedliwienie.


„Ten człowiek

(…)

kto mówi z pozycji wyższości

już stracił rację”.


albo


„-ZDRADZIECKIE mordy

-Polityczne lumpy

-Władza minie, wstyd zostanie.

Czyj wstyd zostanie:

tych, co nie mieli skrupułów,

tych co stali obok?”.


I jeszcze taki


„Czytaliśmy Redemptor hominis i Miłosza,

starsi karmili się Mertonem i soborem

Dziś klerycy fascynują się memami

zohydzającymi uchodźców i gejów”.


„Stąd i stamtąd” to tomik, w którym poeta uchwycił ulotne obrazki przyrody, chwile medytacji i modlitwy, wspomnienia z podróży i portrety bliskich osób.


„GDAŃSK jest szczodry

Gdańsk dzieli się dobrem –

na ciasnej scenie

na której nie wiadomo skąd

nożownik ugodził go w serce”.


Wiersze nie mają one nic wspólnego z publicystyką - to nasycony emocjami poetycki raptularz prowadzący żywy dialog ze współczesnością. Utwory poetyckie księdza profesora Wierzbickiego w oryginalnej, metaforycznej formie wpisują się w debatę o otaczającej nas rzeczywistości. To - jakże potrzebny - głos piętnujący społeczne zło, formułujący wyraziste oceny moralne, poruszający sumienia - a jednocześnie ujmujący empatią i ciepłem, skromnością i dystansem do siebie. Dodatkowo pojawiają się obrazy osobistych doświadczeń oraz uchwycone chwile radości z małych, codziennych rzeczy.


„Ach smażenie jajecznicy na boczku!

Błogosławiona łakomość,

istnienie przepływa przez pokarm”.


Piękne, wzruszające, wrażliwe, ale okrutne momentami ujęcie spraw naszego świata w minimalistycznej formie. Polecam.Tomik "Stąd i stamtąd" dostępny w Księgarni Tania Książka


Inne tomiki poezji dostępne w Księgarni Tania Książka 

Komentarze

popularne posty