„Przebudzony umysł” Clive Staples Lewis


Wydawnictwo: Esprit
wydanie: kwiecień 2014
tłumaczenie: Andrzej Wojtasik
oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
liczba stron: 400
Kto do mnie zagląda, ten wie, że Lewis zdobył moje serce i zawładnął duszą. Szczególnie „Smutkiem” i „Listami starego diabła do młodego", lektura jego biografii i filmu na jej podstawie tylko utwierdziła mnie w tym moim uwielbieniu.
Dlatego uważnie śledzę nowości pojawiające się w Wydawnictwie Esprit i wypatruje kolejnych pozycji Lewisa. Bo jak się okazuje wiele jego tekstów nie było wcześniej publikowanych.

Tak książka jest jednak inna. „Przebudzony umysł” to antologia cytatów z dzieł Lewisa. Wyboru dokonał Clide S. Kilby, który pogrupował cytaty tematycznie. Natura człowieka, Świat moralny, Biblia, Trójca, Grzech, Chrześcijańskie zobowiązania, Piekło i niebo, Miłości i seks, Przyroda, Świata postchrześcijański – takie tytuły noszą rozdziały. Mamy zatem przed sobą zbiór wypowiedzi autora „Opowieści z Narnii" na tematy chrześcijańskie, charakteryzujące się głęboką logiką. Świat był dla niego jednością z Bogiem jako jego suwerennym stwórcą i władcą. „Aby właściwie docenić antologię, trzeba przemierzyć parter umysłu autora, lub - innymi słowy - zbadać nie tylko diament w pierścieniu, lecz również sam pierścień, upierścienioną dłoń, a wręcz całą osobę, która go nosi". [str. 15] Wybór cytatów nie jest więc przypadkowy i spełnia wszelkie wymogi, nazwałabym to nawet cechami gatunkowymi, jakimi antologia winna być sformowania. Po pierwsze wszystkie fragmenty tutaj zamieszczone nie wymagają komentarzy czy wyjaśnień redakcyjnych. Po drugie są to cytaty o najwyższych walorach stylistycznych. Po trzecie, czytając całość tych fragmentów można, nie znając twórczości Lewisa, poznać idee jakie go ukształtowały, skromność i bystrość jego umysłu, jaki i delektować się jego błyskotliwym językiem, trafnością określeń.

Ten niezwykły zbiór mądrości to gratka dla fanów Lewisa. Ale nie tylko. To kopalnia wspaniałych myśli wybitnego pisarza, który pobudza umysł do refleksji na ważne tematy dotyczące natury człowieka. Piękno, prostota, skromność to cechy prozy Lewisa. Język pełen życzliwości, ciepła, dodający otuchy, refleksyjny, mimo niektórych fragmentów nieoptymistycznych i potępiających człowieka. Takie lekkie ukojenie, z orzeźwiającym powiewem wietrzyka.  


 Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Esprit.

Komentarze

  1. Do lektury dzieł Lewisa nie trzeba mnie zachęcać. Nawet, jeśli są to TYLKO cytaty - w jego przypadku to kwintesencja twórczości, nie zbiór przypadkowych powiedzonek. Uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie - a to są AŻ cytaty :) kwintesencja, w rzeczy samej :)

      Usuń

Prześlij komentarz

popularne posty