„Otwarty umysł. Wierzące serce” Papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio)

Wydawnictwo: Esprit
tłumaczenie: Małgorzata Grygierowska , Małgorzata Juszczak
data wydania: 6 czerwca 2013
oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format 130x200 mm
liczba stron: 320


Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! - powiedział papież Franciszek w przemówieniu powitalnym po przylocie do Rio de Janeiro w Brazylii. Właśnie w Rio de Janeiro, od 23 do 28 lipca, trwają 28. Światowe Dni Młodzieży. To dobra okazja, aby zapoznać się dokładniej z naukami papieża Franciszka. Wydawnictwo Esprit wychodzi temu naprzeciw.


Pozycja ta wymaga stopniowej i powolnej lektury, gdyż jest owocem długiej drogi pełnej rozważań i modlitw. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego czytania. Ba! pełno jest przecież kursów szybkiego czytania, treningów i technik. Pochłaniamy i przetwarzamy pakę, w celach informacyjnych, w celu lepszej komunikacji z innymi, gonimy za... No właśnie za czym? Dlatego czasami warto się wyciszyć, przystanąć i poświecić więcej czasu na delektowanie się lekturą.

Argentyński biskup José María Arancedo podkreśla we wstępie, że książka ma charakter świadectwa – można powiedzieć, że przekazuje lata doświadczeń zdobytych podczas życia i pracy kapłana, nauczyciela i pasterza. [str.6] Niełatwa to lektura i raczej dla osób uduchowionych, chociaż przekazy biblijne, a w szczególności nauki Jezusa, są ukazane bardzo prosto, jednak bardzo konkretnie. Mamy przed sobą dzieło przestawiające postać i słowa Jezusa jako ścieżkę ludzką i boską zarazem – to, co boskie nie oddala się od tego, co ludzkie, lecz jest z nim tożsame, wyzwala i nadaje mu pełni; można by powiedzieć nawet, że aspekt ludzi potrzebuje pierwiastka boskiego, by w pełni się realizować. [str. 7]

Papież Franciszek dokonuje też przeglądu niektórych postaw i zachować. Nie owija tu w bawełnę, podaje proste, życiowe przykłady i w bardzo umiejętny sposób wplata słowa Biblii, szczególnie Starego Testamentu.
"Wszelkie karcenie na razie nie wydaje się radosne, ale smutne, potem jednak przynosi tym, którzy go doświadczyli, błogi plon sprawiedliwości. Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana!" (Hbr 12,11-12). Papież Franciszek tak to komentuje: Kulejący duch w końcu zostaje oddzielony od ciała. Każde chromanie z czasem powoduje zesztywnienie i paraliż. [str. 321]

Pozycja taka jak najbardziej skłania do refleksji, do  zastanowienia się nad własnym życiem, nad wyborami, nad naszym codziennym postępowaniem. Polecam.


Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję Wydawnictwu Esprit 

Komentarze

 1. Sylwetka papieża Franciszka budzi wiele kontrowersji, dlatego taka książka przybliży każdemu czytelnikowi Jego wyjątkową i skromną postać. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam trzy inne książki przybliżające jego postać i pomału zaczynam się z nimi zapoznawać. Jak piszesz to nie jest lektura do szybkiego czytania.
  I ta książka wydaje mi się interesująca.
  Słuchając nauki Franciszka, jego prostych, opartych na ewangelii i płynących z serca słów coraz bardziej przekonuję się, że Bóg daje nam w osobach papieży odpowiednich "rybaków" na czas w jakim przychodzi im posługę Piotrową świadczyć. Dzisiaj, w dobie konsumpcjonizmu, odchodzenia od natury i Boga właśnie taki jak Franciszek Papież jest nam, katolikom potrzebny, ale myślę, że nie tylko nam, gdyż Franciszek trafia do każdego poszukującego serca.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zmobilizowałaś mnie !!! Odkładam lekturę na "kiedyś". Chyba czas dokładnie poznać papieża Franciszka. Jego twarz i to, co mówi i czyni budzi moje najcieplejsze uczucia

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat czytam teraz wywiad-rzekę, przeprowadzony z papieżem, gdy bym jeszcze kardynałem :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja. Widać, że poświęciłaś wiele czasu, by rzetelnie opracować tekst.

  OdpowiedzUsuń
 6. To znowu ja! Nominowałam Twojego bloga do Versatile Blogger Award! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty