„Letnie kłamstwa” Bernhard Schlink

Wydawnictwo: Muza
wydanie: 2012
oprawa: broszurowa
format: 14,5 x 20,5 cm
liczba stron: 224
Kłamstwo - to coś niezgodnego z rzeczywistością, co mówimy z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd. 
„Nie okłamujcie się nawzajem”- Kol 3,9.
„Przeto, odrzuciwszy kłamstwo, mówcie prawdę, każdy z bliźnim swoim”- Ef 4,25.  „Kłamstwa się strzec będziesz” - Wj 23,7. Tak mówi Biblia. Czy istnieje jakaś dyspensa od tego? Czy istnieje kłamstwo w dobrej wierze? 

Bernhard Schlink autor „Lektora” serwuje nam siedem różnych współczesnych historii na temat więzi międzyludzkich, w których nieodłącznie pojawia się pewna doza kłamstwa. 

Jak ma się zachować mąż, ojciec, dziadek, gdy dowiaduje się, że pozostało mu parę miesięcy życia? Czy powiedzieć o wszystkim rodzinie, czy pozostawić ich w nieświadomości? Czy żona nie ma prawa do uczestnictwa w jego cierpieniu, czy lepiej jej tego oszczędzić? Jak ma się zachować mężczyzna, gdy dowiaduje się, że jego partnerka przeszukuje mu biurko, sprawdza połączenia w telefonie, czyta jego mejle, gdy sam wie, że nie ma czystego sumienia. Co czuje tak kobieta, skąd bierze się u niej ten brak zaufania?

A kochający mąż i ojciec, niespełniony pisarz, który za wszelką cenę chce zatrzymać swoją żonę-też pisarkę w domu, nie pozwalając jej uczestniczyć w spotkaniach autorskich, w premierach jej książek, tylko dlatego, że cudownie i sielsko toczyło im się życie na wsi z dala do wielkiego miasta. Czy można żyć z takim mężczyzną, który chce od kobiety tylko tego, aby była w domu, bo na więcej nie pozwala mu zazdrość?

Bernhard Schlink tworzy świetne sylwetki psychologiczne swoich bohaterów, nie ocenia ich jednak, a raczej  chłodnym obiektywizmem sprawia, że te historie nas dotykają, skłaniają nas do zastanowienia się, do refleksji. Czy rzeczywiście zawsze kłamstwo jest złe, a prawda niesie samo dobro? Przypomniał mi się od razu dramat Ibsena Dzika kaczka”, gdzie autor pokazał siłę prawdy i kłamstwa jednocześnie. Lecz, o ironio, to właśnie prawda krzywdzi, podczas, gdy kłamstwo wprowadza spokój i miłość do rodziny. Czasami prawda jest źródłem cierpienia. 

Czy więc kłamstwo może być czasem usprawiedliwione? „Jeśli spotkasz prawdę, która przyprawia cię o cierpienie , to nie ona sama jest przyczyną twojej męki, lecz to, do czego się odnosi. I zawsze cię wyzwala. (...) Czy prawda wyzwala? Może jest odwrotnie...” [str. 65]

„Kochanie nic ci nie mówiłem, bo nie chciałem się martwić, ranić”. A czy to jest w porządku? A czy przemilczenie czegoś lub powiedzenie półprawdy jest też kłamstwem? Kłamstewko, bałamuctwo, blaga, blagierstwo, łgarstwo, bajer, bujda, bujda na resorach, oszukaństwo, lipa, pic na wodę - zwał jak zwał - zawsze pozostaje po prostu KŁAMSTWEM. Jednak cena kłamstwa i prawdy bywa różna.

Poruszająca, uniwersalna i głęboko refleksyjna pozycja. Gorąco polecam!
  Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza

Komentarze

 1. Świetny temat na książkę, mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka wydaje mi się nieco pretensjonalna, ale książka zapowiada się interesująco. I po "Lektorze" bardzo chętnie sięgnę po kolejne dzieło Schlinka:) Dzięki za polecenie, na pewno nie ominę "Letnich kłamstw" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie jestem po przeczytaniu "Lektora" i zbieram się by napisać o swoich wrażeniach .Jestem pod wrażeniem tej książki i będę szukać jego pozostałych książek, gdyż jest to doskonała Literatura .

  OdpowiedzUsuń
 4. Po lekturze "Lektora" sięgnęłam po "Powrót do domu" i zniechęciłam się powtarzalnością wątków. Tutaj zda się, że jest inaczej, więc zafunduję sobie powrót do prozy Schlinka. Zawsze stoję na stanowisku, że wszystko może być czarne lub białe, tylko my to czasem komplikujemy. Jeśli nie mogę powiedzieć prawdy, to milczę, ale kłamać nie mogę. Oj, przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo ciekawy problem moralny i ciekawy temat na książkę. Sama zostałam ostatnio postawiona przed podobnym dylematem, jak pierwszy z bohaterów, czy o podejrzeniu poważnej choroby mówić najbliższym, czy im tego oszczędzić. Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, dopóki samemu nie zostanie się postawionym przed takim dylematem, bo z jednej strony prawda cię wyzwoli, a z drugiej, czasami lepiej przemilczeć, aby nie zranić kogoś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Och, jaką intrygującą książkę znalazłaś! Czuję się zachęcona - bardzo sobie cenię książki podejmujące tak trudną i niejednoznaczną tematykę; coś czuję, że da mi w kość, ale z pewnością przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jak dla mnie zapowiada się świetnie. Lubię takie problematyczne i życiowe lektury. Z chęcią sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać. Widziałam w nowościach tę książkę i również przykuła moją uwagę. pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. brzmi doprawdy interesująco ^^
  zapamiętam tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 10. Może spróbuję:) [stulecieliteratury.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytała jeszcze tego autora, ale Twoja recenzja skłania, żeby jak najszybciej ten stan rzeczy zmienić.
  zapraszam do siebie http://mieedzykartkami.blogspot.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę ją przeczytać. Wrzucam do pamięci

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się ciekawie! "Lektor" był, według mnie, rewelacyjny, dlatego chętnie zapoznam się z kolejną książką Schlinka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty