Przejdź do głównej zawartości

"Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka" C.J. Simister

Wydawnictwo: Esprit
wydanie: 2012
format: 140x200
oprawa: miękka
liczba stron: 340
Dzieci uczą się w szkole mnóstwa rzeczy. Niestety nas system edukacji nastawiony jest na wyniki, ponieważ szkoły oceniane są na podstawie osiągnięć uczniów. Dzieci uczą się wyszukiwać oraz bezmyślnie przetwarzać poglądy i opinie innych, zamiast formować własne. Powoduje to uczenie nie dla samego uczenia, a jedynie po to, aby zdać test lub osiągnąć jak najlepszy wynik. Zabija to kreatywność i umiejętność samodzielnego myślenia, a wyrabia nawyk  schematyczności. Tak naprawdę do dzisiejszej pisemnej matury z języka polskiego w ogóle nie trzeba się uczyć, wystarczy umiejętnie trafić w "schemat odpowiedzi". 30% i  matura zdana. 

Jak więc przygotować dzieci do stawienia czoła dzisiejszemu wielkiemu, zepsutemu światu? Jak wykształcić w nich odpowiednie nawyki? Filozofowie już dawno doszli do wniosków, że podstawowym sekretem sukcesu jest posiadanie określonych cech. I trzeba znacząc je kształtować już od zalążka.

Książka ta ma posłużyć jako praktyczny, pogłębiony przewodnik. Opiera się na poglądach najwybitniejszych umysłów oraz wielu badaniach i źródłach. Opisane są w niej ćwiczenia przeznaczone dla dzieci między 4 a 16 rokiem życia. Dzieci bardzo różnią się od siebie, a rodzicie powinni znać swoje pociechy najlepiej. Autora proponuje szereg pomysłów, które trzeba pielęgnować, bo wiele rodziców robi pewne rzeczy instynktownie. Zachęcają oni dzieci do ciekawości wobec świata, w którym żyją, i zgadywania, dlaczego działa on tak, a nie inaczej. Jednocześnie rodzice pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji i zachęcają do wytrwałości w obliczu napotykanych trudności, przynajmniej powinni. Jak jednak nie dopuścić do tego, aby ciekawość i pomysłowośc nie wygasły, jak rozwijać kreatywność i oryginalność, jak uczyć na sukcesach i porażkach, jak rozwijać wyobraźnię, czy wreszcie nauczyć umiejętności społecznych i pojmowania ryzyka? Nie ma oczywiście na to jednej, wspaniałej i skutecznej metody. Nie ma też szybkiego rozwiązania. To raczej długotrwała metoda wychowawcza, która przynosi najlepsze efekty, jeśli jest stosowana na przestrzeni lat. 

Dużym plusem książki jest indeks pomysłów do zastosowania w konkretnych sytuacjach. Taki zestaw rad w sytuacjach awaryjnych, na przykład - stoisz w korku - z reguły to stresujące, denerwujące i frustrujące, jednak można wtedy mieć w zanadrzu parę sposobów, aby rozwijać umiejętności swojego dziecka. Można to robić w każdych okolicznościach, nie uruchumiając w dziecku dzwonka alarmowego "sprawdzian", a najlepiej właśnie na spacerze, przy obiedzie, na zakupach. 

Drugi indeks zabaw i ćwiczeń odnosi się do najczęściej napotykanych problemów, czyli najlepsze pomysły dla: dzieci niepewnych, które wolą, gdy się nimi kieruje; wulkanów energii, którym trudno się skoncentrować; dzieci pomysłowych , które zatrzymują pomysły dla siebie. 

"Bystrzaki..." to pozycja warta uwagi, szczególnie dla rodziców i nauczycieli. Takich książek nigdy nie za wiele. Ale najważniejsze, w przy stosowaniu tych wszystkich ćwiczeń i zabaw, jest to, aby po prostu kochać swoje dzieci i poświęcać im jak najwięcej czasu, ponieważ ten czas jest inwestycją na całe życie dziecka i nigdy się nie zwróci. demotywatory.pl


Wszystkim Dzieciom, tym małym i dużym, z okazji Dnia Dziecka, 
życzę właśnie tego, 
aby poznawały świat w kolorach, 
aby na ich twarzach zawsze gościł uśmiech,
 aby zawsze świeciło im słońce.  


Komentarze

 1. Do czwartego roku życia jeszcze nam daleko, ale już namiętnie gromadzę takie pozycje i pomysły na zabawy i nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wszystkie wcielić w życie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo interesująca pozycja
  pomyślę nad nią

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawą książkę opisałaś. Mojemu Małemu też trochę jeszcze brakuje do 4 lat, ale lepiej się przygotować zawczasu.
  Tak a propos spędzania czasu z dzieckiem, to w którymś kryminale (sic!) przeczytałam takie zdanie, że łatwiej jest teoretycznie deklarować, że jest się gotowym umrzeć dla dziecka niż w praktyce poczytać mu książeczkę 15 minut dziennie.
  Do życzeń również się dołączam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To książka, którą z chęcią bym poznała. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja córka po wakacjach zaczyna gimnazjum, więc już na ten przewodnik za późno, ale będę go miała na uwadze dla synka kuzynki:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny demotywator :)
  Czytałam tę książkę i również uważam, że zasługuje na uwagę. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to większość rodziców nie ma czasu dla swoich pociech i nie zwracają uwagi, co one robią (a najczęściej sami podsuwają dzieciom gry komputerowe, albo bajki na DVD...). Propozycje zabaw, które podała autorka, są naprawdę świetne :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałam się nad tą książeczką, ale ostatecznie z niej zrezygnowałam. Teraz żałuję. Tym bardziej, że w najbliższym czasie ta książeczka może się okazać bardzo przydatna dla mnie. :)

  Co do Twojej opinii o maturze z polskiego - mogę się tylko podpisać... Właśnie jestem po... Na szczęście mam wspaniałą polonistkę, która zadbała o to, bu nauczyć mnie myślenia schematycznego kiedy trzeba (na maturze), ale jednocześnie nie zabijać kreatywności... :) Niemniej jednak ta matura to jakaś pomyłka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście teraz wszystko zależy od nauczyciela. Jeżeli jest z pasją i wyjdzie poza schematy (czyli poza program nauczania) wtedy można mówić o sukcesie.

   Usuń
 8. Myślałam nad zdobyciem tej książki, ponieważ mogłaby przydać się w mojej przyszłej pracy. Chyba warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie