Przejdź do głównej zawartości

"Miłość buja nad Szkocją" Alexander McCall Smith

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Muza za co bardzo dziękuję.

tłum. Elżbieta McIver
seria: 44 Scotland Street
wydanie: czerwiec 2011
format: 145 x 205 mm
oprawa: broszurowa
stron: 351
wydanie: czerwiec 2011
ISBN 978-83-7495-627-7

To trzecia cześć serii, zapoczątkowana "44 Scotland Street" i kontynuowana "Opowieściami przy kawie." Nie czytałam dwóch pierwszych części, więc trochę się obawiałam, że się pogubię. Jednak dosyć szybko się odnalazłam, ponieważ autor na początku przypomina w skrócie co się działo wcześniej. Poznajemy dalsze losy mieszkańców edynburskiej kamienicy przy Scotland Street 44.  Mamy tu plejadę osobowości o przeróżnych charakterach i temperamentach.

Pat - zaczyna studiować historię sztuki, po zajęciach dorabia pracując w galerii, poszukuje miłości, a raczej partnera, jej celem najpierw staje się z kolega ze studiów-Wolf. Niestety Wolf ma już dziewczynę, a na dodatek okazuje się nią nowa współlokatorka Pat.

Dominika - wyjechała do osady pirackiej nad cieśniną Malakka i jako antropolog prowadzi tam badania. Egzotyczny klimat dość szybko okaże się dla niej niezbyt łaskawy. 

Angus Lordie - ponad 50-letni malarz, który cierpi trochę na niemoc twórczą, czuje się niedoceniany i niedostrzegany, poza tym nie może przestać myśleć o Dominice. Jedynym pocieszeniem jest dla niego pies-Cyril. Niestety pewnego dnia nawet Cyril znika. W mieszkaniu Dominiki pojawia się natomiast nowa osoba - rozwiedziona pisarka, która pragnie się skupić na tworzeniu swojej powieść. 
 
Matthew - też jakoś nie najlepiej mu się układa, choć hojnie obdarował go ojciec. Prowadzi galerię sztuki, ale ciągle mu czegoś (może kogoś) brakuje. Kupuje sobie nawet kaszmirowy sweter w kolorze przybrudzonej owsianki i spodnie o barwie zgniecionej truskawki, żeby być bardziej wyrazisty. Niestety i ten wybór, okazał się nie trafiony. Pojawia się natomiast nowa kobieta w jego życiu, pani architekt Leonie...
 
Bertie - genialny sześciolatek, który swoim pytaniem potrafi wprowadzić w zakłopotanie nie jednego dorosłego. A jego matka - Irene oczekuje nowego dziecka i dopiero się rozkręca w obowiązkach rodzicielskich. Zapisuje Bertiego do Edynburskiej Orkiestry Nastolatków (choć Bertie ma dopiero 6 lat, ale co tam, determinacja nadgorliwych rodziców nie zna granic).
     
Czyta to się wszystko gładko i przyjemnie, krótkie rozdziały bardzo wciągają i chce się doczytać jak najszybciej do końca.  Chociaż irytowały mnie trochę tytuły rozdziałów, które zdradzały treść np. Matthew poznaje panią architekt, Bertie sam w Paryżu. Ale rozumiem, że taki to styl. 

Taka mieszanka uroku z błyskotliwymi komentarzami, z odrobiną satyry, a nawet filozoficznej refleksji. Alexander McCall Smith złamał przede wszystkim wizerunek Szkota,  z zimnego, nieprzystępnego i skąpego,  zrobił ciepłego i bardzo otwartego na świat.

"Książki McCall Smitha są jak gorące kakao w mroźny wieczór, jak ciepła bielizna na zimowe dni. Powinny być zapisywane przez lekarzy jako lek na zimową chandrę"- tak skomentował książki "The Times". Ja to czytałam, kiedy za oknem świeciło słońce i też podziałała na mnie kojąco. 

Komentarze

 1. Mam ten cykl w swoich planach i myślę, że może mi przypaść do gustu:)). Mam nadzieję, że na wakacjach będzie okazja, aby się o tym przekonać. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ zachęcająca recenzja. Książka wydaje się bardzo ciekawa, więc nie ma co wpisywać na listę, tylko kończę pracę i wpadam do księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi super! Recenzja mnie bardzo zachęciła! Z chęcią przeczytam! Wpisuje na liste!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że gdy będzie okazja to sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Haa muszę zdobyć ,gdyż w książce jest moja imienniczka ,co się rzadko zdarza :D Bardzo fajna recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja świetna, a urlop blisko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś w sam raz dla mnie, i bardzo przekonałaś mnie recenzją ;)!

  OdpowiedzUsuń
 8. za filozofią nie przepadam, ale po satyrę chętnie sięgnę, choć wypadłoby zacząć od pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. podoba mi się :) Przed planowaną wyprawą muszę sięgnąć po książkę

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie