Przejdź do głównej zawartości

„Miasto duchów” Ben Creed


Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 4 maja 2021 r.
tytuł oryginału: City of Ghosts 
tłumaczenie: Radosław Kot
oprawa: broszurowa klejona
liczba stron: 360


 

Leningrad – Wenecja Północy, już w październiku miasto to znajdowało się w okowach lodu. Miasto, okrutnie doświadczony przez niemieckie oblężenie. Miasto, którego mieszkańcy doświadczyli ogromnego głodu, bombardowań i mrozu. Nikogo nie dziwiło, że temperatura potrafiła spaść tu do minus dwudziestu siedmiu stopni. Ten klimat dobrze obrazuje pewien fragment: „ziąb taki, że człowiek sika soplami”. W taki właśnie ziąb zostaje znalezione pięć ciał. I być może w tych okolicznościach nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwłoki leżały starannie ułożone na przecinających się torach kolejowych. Wkrótce okazało się, że morderca najpierw głodził ofiary i odurzał je środkami, a następnie okaleczał i skalpował, żeby na końcu zabić. Porucznik Rewol Rossel od początku zadawał sobie pytania: Dlaczego pięć ciał? Dlaczego nie trzy? Albo sześć? Sposób ułożenia ich ułożenia zdawał się świadczyć, że liczba zwłok miała znaczenie dla mordercy. Co chciał w ten sposób przekazać?

Rewol nie ma łatwego śledztwa. Nadal nie może pozbierać się po doświadczeniach wojennych, stracie rodziców i siostry oraz zakończeniu kariery skrzypka, na skutek brutalnego przesłuchania. Jest rok 1951, Rewol jest śledczym leningradzkiej milicji, a jednak nada czuje wszędzie macki aparatu partyjnego. Wszechobecni szpiedzy, donosiciele, nieustanne zagrożenie za strony Ministerstwa Bezpieczeństwa. Każdego dnia można spodziewać się aresztowania, przesłuchania i więzienia. Spotyka to też ludzi Rewola. Gdy zaczynają odkrywać kolejne karty śledztwa, jego współpracownicy znikają. A o takie znikniecie w stalinowskim Związku Radzieckim nie trudno. Z mocy artykułu 58 paragraf 14 Kodeksu Karnego „różne” działania podpadały pod kontrowersyjny sabotaż, rozmyślne niedopełnienie obowiązków w celu osłabienia władzy ludowej i utrudnianie funkcjonowania aparatu państwowego.

Największym atutem powieści są nawiązania do literatury oraz muzyki. Przewija się tu motyw poezji Baudelaire’a, szczególnie jego wiersza „Albatros”, jak również „Boskiej komedii” Dantego oraz licznych inspiracji muzycznych. W tle fabuły pojawia się sam kompozytor Dmitrij Szostakowicz.

To świetnie napisany thriller. Trochę mroczny i przerażający, szczególnie jeśli chodzi o codzienne życie w stalinowskiej rzeczywistości. Akcja toczy się tu powoli, tak jakby ktoś chodził po zamarzniętej tafli jeziora. Jednak tym samym każdy krok, który ma przybliżyć do celu, do rozwiązania zagadki, może okazać się śmiertelny. A zamiast rozwikłania śledztwa obezwładniający mróz może spowodować, że nie będzie komu już jego rozwiązywać.

„Pięć ciał ułożonych nad Ładogą od strony Leningradu. Pokryta białym śniegiem okolica, czarne linie kolejowe, obie jednotorowe, ale na krótkim odcinku niedaleko jeziora biegnące akurat obok siebie. Pięciolinia, na którą ktoś rzucił motyw muzyczny pod postacią pięciu ciał, przy czym każde ułożył w przemyślany sposób, jak trupią nutę”. 


\Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie