Przejdź do głównej zawartości

„Obawiam się ciebie” Clara Amane

Wydawnictwo: Feniks
data wydania:  9 października 2020 r.
oprawa:  miękka ze skrzydełkami
liczba stron: 350Clara Amane to ukrywająca się pod pseudonimem dwudziestodwuletnia mieszkanka małej miejscowości w malowniczych Górach Izerskich. Tak się składa, że również mieszkam w tej miejscowości, zatem autorka już na wstępie ma dużego plusa. Zawsze kibicuję osobom, które odnoszą sukces, szczególnie, jeśli pochodzą z moich stron. Autorce serdecznie gratuluję wydania książki i życzę rozwoju talentu pisarskiego. Nie tak dawno Clara (Ania) chodziła do szkoły podstawowej, w której pracuję. A sukcesy naszych absolwentów cieszą podwójnie.

„Obawiam się ciebie” to historia młodej dziewczyny, która pracuje jako fizjoterapeutka w Świeradowie Zdroju (jakieś 8 km do tej malowniczej miejscowości). Ania jest ambitna, lubi swoją pracę, a najbardziej grupę ludzi, z którymi współpracuje. Są oni zgranym zespołem, poza tym prywatnie też spędzają ze sobą czas. Pewnego dnia dołącza do niech nowy fizjoterapeuta – Przemek. Nowy chłopak szybko zjednuje sobie sympatię całego zespołu, szczególnie jego damskiej części. Jednak z czasem okazuje się, że Przemek nie jest tym, za kogo się podaje. Ania będzie musiała zmierzyć się z przeszłością i wrócić pamięcią do wydarzeń, które miały miejsce 5 lat temu na Sycylii.

Najbardziej podobał mi się właśnie wątek traumy po zdarzeniach z przeszłości. Koszmary, które dręczyły Annę były skutkiem wstrząsających sytuacji na Sycylii. Historia bohaterki pokazuje, że nie jesteśmy czasem w stanie uciec od przeszłości ani od osób, które chcielibyśmy wyrzucić ze swojego życia.

Niestety widać tu spore niedociągnięcia w fabule, choć sam pomysł był dobry. Słaba jest też konstrukcja przedstawienia postaci, wszystko to sprawia, że książka jest niespójna. Nie podobały mi się też dialogi miedzy bohaterami. Ogólnie większości książki to praktycznie sama wymiana zdań. Mam wrażenie, że autorka przyjęła tezę, że im więcej wulgaryzmów, to książka będzie pikantniejsza i „ostrzejsza”, a to niestety nie sam język decyduje o tej pikanterii. Szczególnie, że są to rozmowy na poziomie „gimnazjalnym” (nie obrażając oczywiście nikogo). Jednak nawet u osób dorosłych, pojawiających się tu na kartach książki, ten poziom wypowiedzi się nie zmienia. Konstruując dialogi autorka chciała chyba dogryźć komuś jakimś wypowiedzianym „tekstem”, bo oczywiście zawsze główna bohaterka kończy rozmowę ripostami. Szkoda, że nie są one ani cięte, ani świadczące o inteligencji, a jedynie prymitywnie wulgarne i mściwe.

Niemniej jednak książka ma potencjał. Przedstawienie miejsca swojego zamieszkania, miejsca, gdzie się pracowało i skąd się pochodzi, to z pewnością dobrze świadczy o autorce. Całą fabułę można jeszcze dopracować i ewentualnie pewne braki pouzupełniać. W drugiej części może wyjść z tego całkiem przyzwoita historia. Bardzo przyjemnie mi się to czytało. Urocza jest też okłada tej książki, pięknie komponuje się z postacią Anny – dziewczyny z włoskim temperamentem, z polskimi korzeniami, silnej kobiety o wielkim sercu, która skrywa wciąż jeszcze wiele tajemnic.


Książka "Obawiam się ciebie" dostępna na Tania Książka.

Więcej książek dla kobiet

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie