Przejdź do głównej zawartości

Moje TOP 10 2013 roku

Pora zakończyć stary rok. Czytelniczo może nie był zbyt owocny, gdyż przeczytałam tylko 52 książki, gdzie w roku 2012 było ich 92. Różnica spora, spowodowana różnymi przyczynami i okolicznościami. Ale nie czas i miejsce na to. Jednakże mimo, że ilość przeczytanych książek nie jest powalająca, znalazły się wśród nich książki, które utkwiły w mojej pamięci, takie, które wzruszały i takie, które skłaniały do refleksji. Nie zmienia się również mój stosunek do książek, czytania - mają one w moim sercu stałą i niezmienną pozycję. Oto mój subiektywny ranking książek przeczytanych w roku 2013. 


1. "Bracia Hioba" Rebecca Gable (Esprit) - mój numer jeden, książka roku 2013!

"Są takie książki, które nas wzruszają, są takie książki, które wywołują uśmiech na ustach, są takie, dzięki którym poznajemy realia danej epoki, są takie, które zachwycają do pierwszych stron, są takie książki, w których bohaterowie staja się naszymi ulubieńcami i nie sposób się z nimi rozstać, są i takie, które sprawią, że po skończeniu czujemy żal, że to już koniec. W przypadku "Braci Hioba" mamy wszystkie te wymienienie wcześniej cechy spełnione".

2. "Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie" Szymon Hołownia (Znak) - chylę czoła przed tym Panem. Jednak, żeby przeczytać jego książkę musiałam pozbyć się pewnych uprzedzeń i zapomnieć o wizerunku wykreowanym przez telewizję. 

3. "Miłość z kamienia" Grażyna Jagielska (Znak) - za piękne świadectwo miłości, wytrwałości i bezgranicznego oddania. 

4. "Nasze rozstania" David Foenkinos (Znak) - tylko z przyczyn osobistych, bo książka nie powaliła mnie na kolana. Po prostu nagroda za recenzję tej książki pozwoliła mi przeżyć piękną i niepowtarzalną majową przygodę w Krakowie ;)

5. "Wstręt do tulipanów" Richard Lourie (Znak) - za piękno, które tkwi w prostocie, za  oszczędny, ale lekki i emocjonalny styl. Za chłody obiektywizm i chwile wzruszeń. 

6. "Szmaragdowa tablica" Carla Montero (Rebis) - czytadło, ale podobało mi się. Wiele wątków, które splatają się w jedną spójną historię:  pożądanie, ludzkie słabości, tajemnica renesansowego artysty, chciwość i żądza władzy, zakazana miłość, która zdarza się wbrew wszelkim przeciwnościom. 

7. "Dlaczego nie jestem muzułmaninem" Ibn Warraq (Europa Przyszłości) - za rzetelne i mądre ujęcie tematu. 

8. "Otwarty umysł. Wwierzace serce" Papież Franciszek (Esprit) - za Autora, Papież Franciszek ujął mnie chyba wszystkim, wielce podziwiam. 

9. "Maria Skłodowska-Curie i jej córki" Shelley Emling (Muza) - za opowieść o dwóch pokoleniach trzech charyzmatycznych kobiet.

10. "Dziecko śniegu" Eowyn Ivey (Pascal) - za MAGIĘ, za wprowadzenie mnie w klimat świąteczny oraz za zbawienną i powracającą siłę niespełnionych pragnień. ***
A w Nowym 2014 Roku
życzę Wszystkim nowych literackich podróży 
oraz spełnienia osobistych pragnień. Komentarze

 1. O, doceniłaś Braci Hioba i Marię Skłodowską, zgadzam się w całej rozciągłości! Bardzo chcialabym wreszcie przeczytać Jagielską i Dziecko śniegu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Braci..." musiałam docenić, urzekło mnie tam wszystko.

   Usuń
 2. Ja też przeczytałam 52 książki, ale żadnej z tych, które Cię zachwyciły.
  Bracia Hioba i Maria Skłodowska mnie zainteresowały.

  Oby się nam dobrze czytało w kolejnym roku a na naszej czytelniczej ścieżce pojawiły się prawdziwe perełki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tytułów, które zachwalasz, ale sporo ich mam w planie:) Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam żadnego z zaprezentowanych tytułów. Piszesz, że miałaś skromniejszy rok czytelniczo- witaj zatem w klubie (i u mnie ten rok nie przyniósł rewelacyjnych wyników w liczbach, ale za to jakie odkrycia, jakie nazwiska:), że aż się buzia śmieje na wspomnienie. Pozdrawiam i życzę samych ciekawych lektur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, ze tu do mnie jeszcze zajrzałaś :) ja trochę zaniedbałm bloga i komentarze. Również życzę owocnych podróży literackich.

   Usuń
  2. Zaglądam często, ale czasami nie mam nic do powiedzenia, kiedy książki nie czytałam. Ja miewam takie chwilowe okresy przerw w pisaniu.

   Usuń
 5. 52 przeczytane książki to niezły wynik i bardzo podobny do mojego :) pewnie, że chciałoby się przeczytać więcej, ale doba musiałaby się jakoś cudownie wydłużyć hehe z Twojego zestawienia nie znam żadnego tytułu, ale na pewno postaram się którąś z tych powieści przeczytać w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze żadnej z tych pozycji, ale większość mam uwzględnioną w swoich planach:)
  52 przeczytane książki, to wynik podobny do mojego:)
  Życzę Ci, aby ten rok okazał sie lepszym pod względem ilości przeczytanych książek!

  OdpowiedzUsuń
 7. Po Foenkinosa sięgnę na pewno, bo dużo dobrego o nim czytałam, a także miałam okazję przeczytać wywiad z autorem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie