Przejdź do głównej zawartości

"Poznajemy zwierzęta"

Książkę dostałam od Wydawnictwa Muza za co bardzo dziękuję.

wydanie: marzec 2011
format: 195 x 272 mm
oprawa: zintegrowana
stron: 216
ISBN 978-83-7495-944-5

Królestwo zwierząt to ogromna grupa organizmów wielokomórkowych, które mają pewne wspólne cechy. Naukowcy dzielą je na dwie grupy - kręgowce i bezkręgowce. Szwedzki uczony Karol Linneusz w XVIII wieku stworzył system klasyfikacji wszystkich organizmów (także zwierząt) - określają je dwuwyrazowe nazwy łacińskie. System  stał się podwaliną współczesnego podziału.

 Systematyka jest nauką zajmującą się uporządkowaniem wszystkich żywych organizmów. Główną metodą stosowaną w niej jest klasyfikacja polegająca na łączeniu organizmów w grupy zwane jednostkami systematycznymi, czyli taksonami. Podstawową jednostką systematyczna jest gatunek. Systematyka zwierząt jest bardzo rozbudowana i skomplikowana. W książce znajduje się uproszczony i bardzo czytelny schemat podziału. 

Zwierzęta są tu opisane i pogrupowane ze względu na miejsce występowania: sawanna i prerie, morza i oceany, Antarktyka i Antarktyda, pustynie, góry, lasy tropikalne, lasy umiarkowane, rzeki i jeziora. Odnalezienie danego gatunku ułatwia również alfabetyczny spis treści i indeks nazw.

Pięknie wydania i bardzo ciekawa pozycja. Odkrywa tajemnice zwierząt świata. Jest tu mnóstwo ciekawostek i odpowiedzi na wiele pytań: Jak pingwiny radzą sobie z zimnem? Jak kangur używa kończyn? Jak polują lwice? Które wieloryby są największe? W jaki sposób oddycha delfin? Jak wygląda pławikonik?  oraz mnóstwo innych. Największym atutem tej książki są przepiękne zdjęcia.  A Camelus bactrianus, czyli wielbłąd dwugarbny podbił moje serce!


Poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy o zwierzętach. Polecam, fascynująca pozycja zarówno dla dzieci, jak  i dorosłych.

Komentarze

 1. Piękne wydanie!!!!!Szkoda, ze nie wkleiłaś więcej zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie książki, więc z chęcią zajrzę:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. ajś podoba mi sie to zdjęcie wielbłąda:D wyobrażam sobie,że on na mnie patrzy :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcie jest niezłe :), też miałam wrażenie, że on na mnie patrzy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie