Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro

Ostanie badania czytelnictwa potwierdzają tezę, że Polacy przestają czytać. Szkoła – najbardziej naturalne miejsce – nie wyrabia nawyków czytelniczychco trzeci uczeń i student nie sięgnął w ubiegłym roku po książkę.

Musimy to zmienić! Znak, jako wydawnictwo gromadzące wokół siebie środowisko wybitnych pisarzy, filozofów i naukowców, czuje się szczególnie zobowiązany do promocji kultury czytania. Dlatego przed zbliżającym się Światowym Dniem Książki rozpoczniemy akcję wspierającą czytelnictwo wśród młodzieży Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro.

Zainspirowały nas działania, jakie przeprowadzono w Szwecji w ramach Läsrörelsen [Ruch Czytelnictwa]. Jego twórcy uznali, że wysoki poziom kultury czytania jest niezbędnym warunkiem istnienia demokracji. Początkowo była to inicjatywa intelektualistów i edukatorów, jednak z czasem akcja nabrała rozpędu i włączyły się w nią kolejne instytucje, ministerstwa i rząd Szwecji. W trakcie projektu uruchomiono ponad 120 programów, w tym Ge dina barn ett språk, czyli Dajmy dzieciom język

Akcję przeprowadzono także w miejscach niekojarzonych dotąd z czytaniem – wybrane tytuły były między innymi dołączane w McDonald's do zestawów Happy Meal. Łącznie rozdano 1,2 mln egzemplarzy książek.

W ramach akcji chcemy przekazać każdemu gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zestaw materiałów edukacyjnych, egzemplarz  powieści Johna Marsdena Jutro oraz materiały informujące o konkursie dla uczniów – przesłane materiały stanowić będą komplet narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia lekcji.

Kontaktujemy się już ze szkołami, które bezpośrednio zapraszamy do wzięcia udziału akcji – skontaktowaliśmy się już z ponad dwoma tysiącami gimnazjów.

Wszystkie osoby, które chciałyby zgłosić swoją szkołę do udziału w akcji, prosimy o kontakt mailowy: jutro@znak.com.pl Wkrótce ruszy również oficjalna strona www.seriajutro.pl

 

Komentarze

 1. warto przedstawić bliżej nauczycielom z mojej szkoły :D Akcję popieram, bo rzeczywiście coraz mniej czytamy. ;<

  OdpowiedzUsuń
 2. Też popieram, ale w tych badaniach o czytelnictwie nie uwzględniono Blogerów :) Bo tu nie ma mowy o nie czytaniu

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna akcja!! Oby było takich więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Akcja bardzo fajna ,a okładka książki przepiękna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele lat poświęciłam na propagowanie czytelnictwa w szkole, wśród znajomych, w rodzinie. Jestem edukatorem jednego z wydawnictw i gdy tylko ktoś chciał szkolenie związane z książką - biegłam jak na skrzydłach w tym kierunku. Trudno propagować dziś czytelnictwo, gdy nie wspierają media (ile jest reklam książki? programów o książkach?)ani nawet rodzice (ile dzieci dostaje książki w prezencie? ile widzi czytających rodziców?) Ale nie lamentuję i nie poddaję się. Zakończę cytatem z ukochanego Łysiaka, że "o rzeczy nie do wygrania trzeba bić się z największą choćby potęgą". Akcja - wyborna. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty