Przejdź do głównej zawartości

Gdy zapłonął nagle świat...

Dziś chciałabym zachęcić do trochę innej pozycji. To ośmiotomowy dodatek do "Rzeczpospolitej"                                  
"Żołnierze Wyklęci 1943 -1963. Historia antykomunistycznego podziemia niepodległościowego"


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" był w tym roku po raz pierwszy – z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – oficjalnie obchodzony w Polsce. Wiedza o tych bohaterskich żołnierzach, do końca wiernych Rzeczypospolitej, jest jednak nadal zbyt mała i nazbyt wypaczona.

Pamięć o żołnierzach Rzeczpospolitej, którzy w 1944 roku podjęli walkę z komunistyczną okupacją, wymaga nie tyle utrwalenia, ile najpierw rzeczywistego zakorzenienia w Polakach. Przez wiele lat ich pamięć tliła się jedynie wśród  rodzin i przyjaciół.

Cykl składa się  z 8 tomów, które będą okazywać co  środę. 
Dziś pierwszy odcinek "Kresy w ogniu Sowietów". Następne

2. Cena Polski Lubelskiej
3. Bić  się czy nie bić?
4. Bohaterowie ostatniego powstania
5. Obóz narodowy w walce
6. Poakowskie szeregi
7. Ostatni leśni
8. Młodzi niepokorni 

Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej - Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski i Jan Żaryn – dokonują w dzisiejszym dodatku rzetelnego i sugestywnego przybliżenia dziejów, celów i metod walki oraz wybitnych postaci podziemia niepodległościowego. Poza tym zamieszczone są piękne reprodukcje zdjęć oraz komiks Krzysztofa Wyrzykowskiego i Sławomira Zajączkowskiego o działaniach "Żelaznego".Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie.  GORĄCO POLECAM!
I na koniec, kto ma ochotę, niech posłucha. Nie wiem co bardziej poruszające - tekst? czy wykonanie?Komentarze

 1. Dzięki za info:). Mignęła mi ta książka na stronie Rzepy, ale z powodu zalatania jeszcze nie zgłębilam sprawy.
  wprawdzie nie mam już gdzie stawiać książek, ale dla tych kilku postaram sie znaleźć miejsce:).

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest to dodatek, więc nie jest dużych rozmiarów (64 strony) i spokojnie zmieści się na półce. A warto mieć taką pozycję na regale :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla pasjonata historii (choć nie tylko), będzie idealny:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za informację. Zdecydowanie moja wiedza o "Żołnierzach Wyklętych" jest zbyt mała, a jej zdobycie jest jednym z prorytetów dla mnie, jako miłośniczki historii i zarazem Polki.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Melduję, że zakupione, prawie przeczytane i rozpropagowane. Tak trzymać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że jeszcze będzie do zdobycia, kolejne numery na pewno zakupię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kupiłam wczoraj (wcześniej się nie dało a)ze względu na grypę b) trudno było znaleźć).
  W końcu znalazłam wczoraj w spozywczaku, i musiałam wręcz żebrać, żeby pani mi sprzedała. Najwyrażniej temat ją uwierał. Dziś zobaczę, czy będzie miała w sprzedaży drugą część;).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie