Przejdź do głównej zawartości

„Odbuduj bliskość w związku” Sylwia Sitkowska


WydawnictwoRebis
data wydania: 8 lutego 2022r. 
oprawa: broszura klejona ze skrzydełkami
liczba stron: 336

Sylwia Sitkowska - psycholożka i psychoterapeutka swoją najnowszą książkę dedykuje parom, które chcą poprawić jakość swojego związku, które chcą pracować nad swoim związkiem samodzielnie albo razem z partnerem. Program, który proponuje psycholożka został stworzony w taki sposób, żeby można było pracować z nim samodzielnie albo w parze. Pani Sitkowska od kilkunastu lat pomaga parom pokonywać kryzysy, a tutaj zawarła szereg różnego rodzaju ćwiczeń, porad, sugestii.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część to garść teorii na temat miłości i rodzajach związków. Pojawiają się również testy np. na temat kondycji danego związku, czy celu, jaki chcemy osiągnąć scalając więzi. Autorka zwraca tu uwagę na zachowania, których należy się wystrzegać (krytyka, pogarda, postawa obronna, mur obojętności) oraz na te, które warto pielęgnować (ciekawość, podziw, zwracanie się ku sobie, kompromisy).

Kolejna część to odkrywanie siebie w relacjach, czyli dlaczego tworzymy takie, a nie inne związki i co (lub kto) na to wpływa. Celem jest zwiększenie naszej świadomości. „Wiele mówi się o tym, jak silny wpływ na dorosłość ma dzieciństwo oraz to, jak byliśmy w tamtym okresie traktowani przez najbliższych. Zastanawiając się nad własnym życiem, często pomijamy natomiast inne ważne zagadnienie – to, jaką parą byli nasi rodzice i jak obserwowanie tego pierwszego, modelowego związku, tego, jak rodzice traktowali siebie wzajemnie, wpłynęło na nas: na nasze wybory, zachowanie, emocjonalność i związki, jakie sami tworzymy”. Może to być okrutne na początku, ale można to przepracować. Wiele do myślenia daje też rozdział o (fałszywych) przekonaniach na temat związków oraz o tak zwanych zniekształceniach poznawczych, które często są powodem nieporozumień.

W trzeciej części mamy zestaw prostych technik prowadzących do zmian. W każdym tygodniu można dopracować zasady dobrego związku. Wszystko skonstruowane jest tak, że można czytać i wykonywać ćwiczenia zgodnie z kolejnością zaproponowaną przez autorkę, ale też pomijać niektóre rozdziały i korzystać jedynie z tych, które są dla nas interesujące. Dodatkowo pojawia się rozdział na temat seksu w związku o średnim stażu. Napisała go Ameera Ibrahim - psycholożka, seksuolożka oraz psychoterapeutka. Pani Ibrahim w swojej pracy kładzie duży nacisk na zrozumienie oraz analizę zgłaszanego problemu, a metody dostosowuje indywidualnie do potrzeb klienta. Chętnie pomaga w zrozumieniu własnej seksualność, a także w przezwyciężaniu frustracji związanych z tą ważną sferą życia. Oprócz konsultacji i terapii indywidualnej, prowadzi też terapię dla par. Zatem to świetne uzupełnienie tej książki.

To, co najbardziej podobało mi się w tych ćwiczeniach to to, że można je wykorzystać w wielu innych sytuacjach życiowych, nie tylko w ratowaniu związku. Niektóre z tych praktyk śmiało można stosować w codziennych rozmowach z dziećmi, ze znajomymi, z rodzicami. Z pewnością osobiście przydadzą mi się w pracy z młodzieżą w szkole. Bardzo podobał mi się „kwestionariusz diagnozy złości”, „mój wkład w konflikt” lub „zwroty naprawcze”. Wszystko to będzie bardzo pomocne w mojej pracy.

Czytając całość, od początku ma się wrażenie, że autorka jest specjalistką w swojej dziedzinie. Ma dużą wiedzę merytoryczną i przemyca ją tu w bardzo przystępnej formie. Widać też, że pani Sitkowska na duże doświadczenie terapeutyczne, świetnie wyciąga wnioski, diagnozuje, stara się dociec przyczyn pewnych zachowań. Polecam gorąco.

 

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.

Sylwia Sitkowska - inne książki

kursy Blisko siebie

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie