Przejdź do głównej zawartości

„Inteligencja emocjonalna w działaniu” Justin Bariso

Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 19 maja 2020 r.
tytuł oryginalny: EQ Applied: The Real-World Guide to Emotional Intelligence
przekład: Aleksander Gomola
oprawa: broszurowa klejona
liczba stron: 216W roku 1995 Daniel Goleman, psycholog i dziennikarz naukowy, opublikował książkę, w której przedstawił światu nowe pojęcie inteligencji emocjonalnej. Koncepcja, że zdolność do zrozumienia własnych emocji i panowania nad nimi ma kolosalny wpływ na nasze życiowe sukcesy, z miejsca zyskała popularność i odcisnęła mocne piętno na tym, jak ludzie postrzegają własne emocje i zachowanie. Od tego czasu  ponad 20 lat, a nasz świat uległ, a inteligencja emocjonalna jest nam potrzebna jak nigdy przedtem. 

„Wszechobecność smartfonów i innych urządzeń mobilnych zastąpiła krótkie chwile obserwacji i autorefleksji bezustannym gapieniem się w ekran i odpowiadaniem na wiadomości, sprawdzaniem zaktualizowanych statusów w serwisach społecznościowych lub po prostu bezmyślnym przeglądaniem stron internetowych - czyli działaniami wyrastającymi z poczucia lęku, nudy i obawy, że coś przegapimy. Możliwość komunikowania się praktycznie z każdym i o każdej porze pobudza do dzielenia się wzruszającymi momentami z własnego życia i ujawniania wrażliwych informacji o sobie, czego później żałujemy”. 

Zatem podniesienie poziomu własnej inteligencji emocjonalnej może rozpoznawać i zwalczać wszelkie pokusy. Poza tym umiejętność zamiany najsilniejszych emocji z niszczycielskiego żywiołu na dobroczynną moc może uzdrowić relacje z ludźmi. Autor książki ma jasny cel: chce pomóc innym, aby emocje działały na naszą korzyść, a nie przeciw nam. Wykorzystując przykłady prosto z życia, pokazuje jak stosować inteligencję emocjonalną w codziennych sytuacjach w pracy oraz w domu i dlaczego jest to tak ważne, jak nigdy przedtem. 

Od teorii do praktyki
Ludzie, oprócz szerokiego wachlarza zdolności intelektualnych, mają do dyspozycji również szeroki wachlarz umiejętności emocjonalnych wpływających głęboko na ich myślenie i działanie. Aby lepiej zrozumieć pojęcie inteligencji emocjonalnej podzielono ją na cztery główne zdolności: samoświadomość, panowanie nad sobą, świadomość społeczna, kierowanie reakcjami. Owe zdolności są ze sobą powiązane i wzajemnie się dopełniają, nie zawsze jednak zależą od siebie. W miarę tej lektury poznajemy lepiej różne aspekty każdej z czterech zdolności składających się na inteligencję emocjonalną i dowiadujemy się, jak zastosować je do siebie. Wszystko zaczyna się od rozpoznania w pierwszej kolejności własnych naturalnych zdolności, skłonności, atutów i słabości. Oznacza zrozumienie własnych cech, zapanowanie nad nimi oraz maksymalne ich wykorzystanie po to, by trafnie spostrzegać, jak nasze emocje wpływają na nasze myśli, słowa, działania oraz jak te słowa i działania wpływają na innych.

Pod kontrolą
„Teraz po tym wszystkim często wydaje mi się, że całe moje życie aż do dnia wypadku przygotowało mnie do tego, by w tamtej konkretnej chwili stanąć na wysokości zadania”. Takie słowa wypowiedział kapitan Chesley Sullenberger po pewnym niezwykłym lądowaniu. "Sully" był kapitanem samolotu, który 15 stycznia 2009 roku miał odbyć lot z Nowego Jorku do Karoliny Północnej. Parę minut po starcie stado dzikich gęsi zderzyło się z samolotem, pozbawiając go obu silników. Sullenberger, w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie, uznał, że największe szanse ocalenia życia 155 osób znajdujących się na pokładzie będzie wylądowanie na rzece Hudson. Stawiając wszystko na jedną kartę, raptem 218 sekund po tym, gdy oba silniki odmówiły posłuszeństwa, Sullenberger odważnie i pewną ręką posadził samolot na rzece. Ocaleli wszyscy. „Całkiem możliwe, że nigdy nie znajdziesz się w takich opałach jak kapitan Sullenberger, na pewno jednak prędzej czy później zmierzysz się z sytuacjami burzącymi ustalony porządek rzeczy. To, jakie podejmiesz wówczas decyzje, będzie zależeć w dużym stopniu od twojej samoświadomości i zdolności do panowania nad sobą”. Lata ćwiczeń i praktyki nad tymi zdolnościami pozwolą na to, aby skupić myśli i zachować pełną kontrolę nad emocjami. 

Budowanie mostów
„Przeprosiny nie zawsze muszą znaczyć, że druga osoba ma słuszność, a ty jesteś w błędzie. Znaczą natomiast, że relacja z tą osobą jest dla ciebie ważniejsza niż własne ego". Każda złożona przez ciebie obietnica, każdy okazany dowód pokory, każda wyrażona szczerze pochwała, każdy podjęty wysiłek, by okazać empatię, wszystko to przyczynia się budowania głębokich relacji z ludźmi opartych na zaufaniu. Koncentrując się na czymś dobrym, dzieląc się umiejętnie własnym doświadczeniem lub po prostu przypominając innym, że każdy z nas ma czasami zły dzień, nie tylko wykorzystujemy jak najlepiej złą sytuację, ale też zdobywamy zaufanie ludzi i inspirujemy ich to tego, aby stali się lepszą wersją samych siebie. 

To tylko opis trzech rozdziałów z książki, wszystkich jest dziewięć plus dodatek - dekalog inteligencji emocjonalnej. Autor Justin Bariso jest mówcą motywacyjnym i jednym z najpopularniejszych felietonistów Inc.com, prowadzi także własną agencję consultingową współpracującą z wieloma klientami. Bariso w bardzo prowokuje do myślenia oraz pokazuje, jak stać się lepszym przywódcą i lepszym człowiekiem. Jak nauczyć się życia w harmonii z podstawowymi prawdami, aby emocje działały na naszą korzyść. 
  
Emocje mają wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia. To one decydują, czy podoba nam się film, piosenka lub dzieło sztuki. To one podpowiadają nam, jaką drogę zawodową obrać lub o jaką pracę się ubiegać. Wpływają na nasze decyzje dotyczące tego, gdzie i jak długo będziemy mieszkać. Pomagają też zdecydować, z kim spędzamy czas, z kim umawiamy się na randki, w kim zakochujemy się i kogo poślubiamy, a także z kim się rozstajemy. Emocje mogą sprawić, że w ułamku sekundy podejmujemy decyzję, której konsekwencje będziemy ponosić do końca życia. Czasami sprawiają, że tkwimy w ciemnym dole, a czasami mogą być światełkiem w tunelu.

W inteligencji emocjonalnej nie chodzi o to, by zrozumieć każde uczucie, którego doświadczamy i rozkładać na czynniki pierwsze każde wydarzenie. Inteligencja emocjonalna to zdolność do poszukiwania głębszego znaczenia, gdy warto to robić, i zdolność do cieszenia się chwilą, gdy nie warto. Polecam gorąco.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie