"Tischner: Życie w opowieściach" Witold Bereś, Artur „Baron” Więcek

Wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 14 listopada 2008 r.
oprawa: miękka
liczba stron: 304


Biografia księdza Józefa Tischnera na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.

Dziś bardzo rzadko można spotkać prawdziwego kapłana, kapłana Bogu oddanego, z takim poczuciem humoru. Ksiądz Tischner łączył ów humor z niezłomną wiarą chrześcijańską. Nie miał w sobie złości ani zawiści. Był życzliwy ludziom i życzliwy światu; widział w całym świecie piękno i blask chwały bożej. Poza tym miał oczywiście doskonałe  wykształcenie akademickie, dlatego zawsze potrafił posłużyć się ciętą, ale i subtelną ripostą.  

Jeśli chcesz - możesz. To były słowa z Ewangelii, które ks. Tischner szczególnie cytował. Poza tym posiadł niezwykłą umiejętność uchwycenia tego, co w danym momencie jest ważne -  i pokazania perspektywy. Jednak na czoło wysuwa się tylko jedno słowo: zaufanie. Zaufanie to drugie imię nadziei. I za tą właśnie nadzieję uwielbiam Tischnera najbardziej.

„....trzeba człowiekowi poznać tajemnicę rozpaczy. Trzeba się nauczyć patrzeć w oczy własnej rozpaczy, dopiero wtedy odczuje, że gdzieś u jej dna, u dna rozpaczy jest wielka, jedyna, niezwykła nadzieja”.

Książka zawiera fragmenty kazań, listów, wypowiedzi, sąsiadów, kolegów ze szkoły, przyjaciół, rodziny. Opowiada o wczesnych latach dzieciństwa, od chłopięcych wybryków (np. skakanie ze szopy z góralską spódnicą jak na spadochronie), przez lata w seminarium (np. wywoływanie duchów właśnie w seminarium), po lata posługi (słynne "trzynastki", spotkania w mieszkaniu na ul. św. Marka, pobyt w bacówce, nawiązane przyjaźnie).

Czyta się świetnie, szczególnie, że biografia jest opatrzona bogatymi i wzruszającymi fotografiami, i niezapomnianymi anegdotami księdza.

 


   

Komentarze

Prześlij komentarz

popularne posty