Przejdź do głównej zawartości

„Kobiety w Biblii” Elżbieta Adamiak

Adam, Kain, Abel, Noe, Mojżesz, potem Jezus, apostołowie i jeszcze wielu. Dominacja mężczyzn! A kto potrafi wymienić kobiety, chociaż z pięć? Ewa, Maryja i....koniec. No może jeszcze Maria Magdalena.
Gdzie imię Ewa, w całej Biblii, pojawia się tylko 5 razy, a Maryja 19 razy! Cóż za skromność...

A właśnie Elżbieta Adamiak w książce „Kobiety w Biblii” poszukuje obecności postaci kobiecych w patriarchalnym, zdominowanym przez mężczyzn – mężów, ojców, braci – świecie kultury judaistycznej. Obecność kobiet nie oznacza tylko ich fizycznego istnienia na kartach świętych ksiąg; obecność to współuczestniczenie kobiet w dziejących się wydarzeniach, aktywność w biblijnej historii. 

I nagle pojawiają się: żona Lota, Sara, Hagar, Rebeka,Rachela, Lea, Miriam, Rachab, Zuzanna, Noemi, Rut...to tylko niektóre, opisane w tej pozycji.

Rut to moja ulubiona biblijna postać kobieca. Losy Noemi i Rut to jedna z najpiękniejszych historii. Noemi - na początku szczęśliwa żona i matka - w wyniku nieszczęścia traci męża i synów. Zostają jednak synowe: Opra i Rut. I tu właśnie zaczyna się wzruszająca opowieść o przyjaźni między kobietami. Gdy jedna z nich odchodzi, Rut zostaje ze swoją teściową. Los jednej jest od tego momentu związany z drugą, dbają o siebie, zawierzają sobie. Padają tu również przepiękne słowa o przyjaźni:

"Nie przymuszaj mnie, bym cię opuściła i odeszła od ciebie: Gdziekolwiek pójdziesz ty, i ja tam pójdę, gdzie ty będziesz przebywać, tam i ja chcę zamieszkać (...) 
że tylko śmierć  może nas rozdzielić!" (Rt 1, 16-17)  

Znaleźć tu można  historie kobiet, zarówno matek założycielek Izraela, jak i ich niewolnic, prorokiń, duchowych przywódczyń oraz nierządnic i kobiet o obcej, nieżydowskiej krwi. To losy kobiet silnych i zdecydowanych; samotnych i cierpiących; tych uległych i pokrzywdzonych."Kobiety w Biblii” to książka napisana klarownym, analitycznym językiem. Polecam, nie tylko feministką ;)

Komentarze

  1. Warto na pewno przeczytać, bo głównie nasza wiedza ogranicza się do męskich postaci w Biblii, a przecież kobieta też istniała. Może i w cieniu mężczyzny, ale niejednokrotnie wpływała na losy przyszłości.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie