Kuchnia - BOEUF STROGONOW
Boeuf Strogonow
Jest pyszny, wykwintny, prosty. Dobry na przekąskę, obiad i kolację. Na dzień powszedni i na wielką galę. Szczególnie teraz, na długie zimowe wieczory. Niesamowicie rozgrzewa atmosferę..
Składniki:
3 średniej wielkości polędwiczki ok.1kg40 dag pieczarek
2 cebule
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
mały koncentrat pomidorowy
2 łyżki masła
1 łyżeczka papryki ostrej
3 łyżki soku z cytryny
2 kieliszki białego wina - nie jest konieczne
2 szklanki bulionu - najlepiej WINIARY bulion z liściem laurowym i zielem angielskim
sól
pieprz
Przygotowanie
Polędwicę umyć i osuszyć. Pokroić w paski o szerokości 1 cm. Przełożyć mięso do salaterki, skropić sokiem z cytryny, wymieszać i wstawić do lodówki na około godzinę. Następnie obrać cebulę, pokroić na cienkie plasterki, pieczarki osuszyć i pokroić. W rondlu na łyżce oleju podsmażyć cebulę. Postawić suchą patelnię na ogniu, a gdy się rozgrzeje, wrzucić pieczarki . Smażyć je bez tłuszczu, aby odparował sok. Potem wlać na patelnię 2 łyżki oleju. Podsmażać pieczarki, aż się zarumienią, oprószyć je solą i pieprzem, przełożyć do rondla z cebulą. Wytrzeć patelnię. Wlać 2 łyżki oleju, niech się rozgrzeje. Obtoczyć mięso w mące pszennej wymieszanej z ziemniaczaną i zacząć smażyć. Obsmażać około 3 minut z każdej strony, następnie przełożyć do rondla. Rondel postawić na niedużym ogniu, wymieszać wszystkie składniki. Na patelnię wlać gorący bulion i wino (nie jest konieczne). Rozpuści wszystko, co przywarło do dna podczas smażenia mięsa, powstaje w ten sposób doskonały sos. Wszystko przelać do rondla, dodać koncentrat pomidorowy, zagotować. Przyprawić do smaku, można dodać śmietanę. Ja osobiście nie przepadam, dlatego nie dodaję. Gotować na małym ogniu około 5 minut. Niech smaki się połączą. Pasują do niego ziemniaki, ryż, kasza; można również jeść samego, jako bardzo gęstą zupę. Smacznego!
Ciekawostka etymologiczna
Nazwa potrawy pochodzi od nazwiska hrabiego Pawła Stroganowa, działającego w XIX wieku dyplomaty rosyjskiego. Potrawę miał wykonać po raz pierwszy francuski kucharz Carême, który był od 1815 nadwornym kucharzem cesarza Aleksandra I.Ciekawostka językowa Potrawa ta pod nazwą boeuf Strogonow znana jest niemal wyłącznie w Polsce. Na świecie najczęściej pisze się boeuf Stroganoff, w Rosji бефстроганов [biefstroganow]. Władysław Kopaliński w Słowniku eponimów, czyli wyrazów odimiennych (PWN, Warszawa 1996) łączy ją z Pawłem hrabią Stroganowem (1772–1817), a w „literaturze kulinarnej” jej wynalezienie przypisuje się jeszcze Grigorijowi Aleksandrowiczowi Stroganowowi (1770–1857) i Siergiejowi Grigorjewiczowi Stroganowowi (1794–1882). Wspomnianą wyżej polską praktykę nie tylko wymawianiową, ale i ortograficzną, uznaje m.in.Wielki słownik wyrazów obcych (PWN, Warszawa 2003), który podaje: boeuf Strogonow [wym. bef strogonow] lub boeuf Stroganow [wym. bef stroganow].
Komentarze
Prześlij komentarz