Przejdź do głównej zawartości

"Firma" John Grisham

Wydawnictwo: Audeo
wydanie: audiobook
czyta: Krzysztof Globisz

"Firma bardzo się troszczy, ale się nie wtrąca. Jest jak rodzina..." No właśnie, a z rodziną wiadomo - czasami najlepiej wychodzi się na zdjęciach.


Gdy Mitch McDeere - młody zdolny prawnik, prymus Harvardu, rozpoczyna pracę w renomowanej firmie prawniczej w Memphos Bendini, Lambert & Locke w Memphis, myślał, że jest to spełnienie jego marzeń. Świetna posada, perspektywa ciągłych premii i dodatków, bardzo korzystny kredyt na dom, nowe BMW, wakacje na Kajmanach i praca dla żony w szkole. Otaczają ich nowi, bardzo bogaci ludzie, a pracownicy firmy sprawiają wrażenie bardzo życzliwych. Młodym małżonkom wydaje się, że złapali szczęście za ogon. Firma bardzo o nich się troszczy. Jest tu jednak pewien haczyk - jeśli wszystkie twoje pieniądze pochodzą z jednego źródła, to starasz się być wobec tego źródła maksymalne lojalny, a firma oczekuje bezwzględnej lojalności. Wkrótce ta lojalność okaże się zbyt wysoką ceną.

Mitch powoli orientuje się, że coś jest nie tak. Wynajęty przez niego prywatny detektyw, Eddy Lomax, bada sprawę. W wyniku dochodzenia Mitch podejmuje współpracę z FBI i dowiaduje się, że wszyscy wspólnicy są na liście płac mafii, która używa kancelarii do prania brudnych pieniędzy. Cały zarząd jednak w pełni kontroluje swoją firmę. Ale jeśli wszystko się wyda, na Mitcha zostanie wydany wyrok śmierci. Tak jak na innych współpracowników firmy, którzy również otrzymywali takie propozycje od FBI. Rozpoczyna się gra o życie. Mitch jest między młotem a kowadłem, musi się za coś zdecydować. Musi również brać pod uwagę swojego brata Ray'a, który odsiaduje wyrok w więzieniu. Jego los też chciałby negocjować u FBI.

Znakomita i trzymająca w napięciu powieść sensacyjna. To moje pierwsze spotkanie z Grishamem i choć nie jestem zbyt dużą fanką takich powieść, to "Firmę" przeczytam (przesłuchałam) z wielką przyjemnością. Grisham wprowadza nas w kuluary prawa, w świat adwokatów i prawa, świetnie oddaje atmosferę tajemnicy, umiejętnie prowadzi akcję, która wielu momentach zaskakuje.

I muszę tu napisać parę słów na temat lektora. Pan Krzysztof Globisz przeczytał powieść wyśmienicie. Urzekł mnie swoim głosem. Jego wybór do tej powieści to strzał w dziesiątkę. Jest idealny do tego tekstu. Nawet kwestie wypowiadanie przez kobiety czyta z dużą naturalnością i swobodą, nie ma tu ani krzty sztuczności, czy nadinterpretacji, świetnie naśladuje kobietę. 

POLECAM, szczególnie audiobooka. Ciekawa jestem innych powieść Grishama - czy wszystkie utrzymują tak wysoki poziom.


Egzemplarz recenzencki przesłuchałam dzięki uprzejmości Audeo.pl za co bardzo dziękuję.

Komentarze

 1. Może sięgnę...
  Choć nie ręczę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Grishama lubię, a Firma to jedna z jego lepszych powieści. Ale inne też są godne uwagi :) "Firmę" czytałam bardzo dawno temu, film oglądałam kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Firmy" nie czytałam, nie słuchałam, ale oglądała film - nawiasem mówiąc, świetny. Jakoś do książki mnie nie ciągnie, film właściwie mnie usatysfakcjonował:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Grishama jeszcze nie znam, ale niedługo to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawniej czytałam wszystko Grishama, co ukazywało się w Polsce, Od kilku lat sobie odpuściłam, bo te późniejsze powieści wydały mi się jakieś takie wtórne. Moim zdaniem najlepsze są te najwcześniejsze, w których sensacja i zawiłości systemu common law łączą się z problemami społecznymi, jak w "Czasie zabijania". "Komorze" albo "Rainmakerze". Ponadto Grisham ma na koncie nie tylko książki sensacyjne. Napisał bardzo fajną książeczkę "Ominąć święta" (wydaną też jako "Uciec przed świętami") - namawiam do przeczytania przed Bożym Narodzeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za polecenie. Z penością jakąś jeszcze przeczytam :)

   Usuń
 6. Grisham jeszcze przede mną, ale raczej zdecyduję się na papierową wersję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O autorze słyszałam, o książce/audiobooku już nie. Za słuchaną wersją powieści nie bardzo przepadam. Kiedy słuchałam "Służące" to miałam dość już po 7 rozdziale, gdyż lektor miał zbyt monotonny głos.
  Ale jeżeli polecasz "Firmę" to rozejrzę się za nią w sklepie internetowym .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie