"Nowy Jork - 101 najciekawszych miejsc, które musisz zobaczyć" Aneta Radziejowska, Marek Rygielski

Dziś zapraszam na wycieczkę do Nowego Jorku. Przewodnik po mieście, napisany został przez wieloletnich mieszkańców, czyli osoby, które znają Nowy Jork od podszewki.

Zwany potocznie "Miastem, które nigdy nie śpi" albo "Wielkim Jabłkiem". Nie posiada żadnych zabytków architektonicznych, okazałych budowli, a co roku do Nowego Jorku przybywają tysiące turystów, sam Central Park odwiedza 25 milionów osób rocznie.

Światowe centrum finansowe, medialne, reklamowe, pełne drapaczy chmur - co jeszcze ma w sobie, że przyciąga rzesze turystów?

Atrakcji w Nowym Jorku nie brakuje. Przewodnik rozpoczyna się miejscem, które jest symbolem nie tylko Nowego Jorku, ale całych Stanów Zjednoczonych. To oczywiście Statua Wolności - początek Ameryki. Autorzy właśnie od tego miejsca zabierają nas w podróż po Nowy Jorku. A przemieszczać się można różnym środkami transportu: promem, pociągiem, autobusem, mikrobusem, metrem i oczywiście słynną żółtą taksówką.   

Plusem przewodnika jest to, że autorzy opisują nie tylko najbardziej znane miejsca, a skupiają się też na dobrych restauracjach oraz sklepach. Znajduje się tu mnóstwo porad ułatwiających maksymalne wykorzystanie czasu. Opisują zakątki warte obejrzenia, takie, które łatwo przegapić, jeśli się o nich nie wie. Zdradzają również tajniki komunikacji miejskiej, czyli jak najszybciej i najtaniej przemieszczać się po mieście. W bardzo przystępny sposób pokazane jest jak dojechać do wybranego miejsca, podane są dokładne adresy, ceny, strony internetowe, godziny otwarcia.    

Poza tym przewodnik pełen jest anegdot i ciekawostek, np. to, że w niektórych nowojorskich muzeach obowiązuje zasada sugerowanej ceny za wstęp. Oznacza to, że za bilet możesz zapłacić, tyle ile sugeruje muzeum, ale tak naprawdę - ile uznasz za stosowne. Nawet 1 dolara. Ponadto prawie wszystkie muzea mają dni wybrane w tygodniu, gdzie można wejść za darmo. Oczywiście lista muzeów i dni wolnych od opłat jest tu dołączona. Inną ciekawostką, o której też nie wiedziałam, jest to, że w Central Parku stoi pomnik polskiego króla Władysław Jagiełły. Więcej informacji i ciekawostek, nie zdradzę, po prostu warto do niego zajrzeć, nawet nie planując wyjazdu. Podam jeszcze tylko miejsca, w których każdy książkomaniak :) spędziłby mnóstwo czasu.

BARNES & NOBLE
To sieć księgarni mająca specyficzną atmosferę i niezwykłą moc przyciągania miłośników słowa pisanego. Każdą książkę lub magazyn można tam przeczytać, przy kawie, siedząc wygodnie w fotelu lub po prostu na podłodze między półkami. A półki ciągną się kilometrami i wszystkiego można dotknąć, po wszytko sięgnąć. Dodatkowo znajduje się tu dział z upominkami dla namiętnych czytelników: zakładki, lampeczki oświetlające strony pod kołdrą, przyrządy powiększające litery, pamiętniki, papeterie, nawet niewidzialne półki na książki. I cudownie pachnie tu książkami.

NEW YORK PUBLIC LIBRARY 
Biblioteka Nowojorska to olbrzymia organizacja non-profit, która ma wiele siedzib i prowadzi liczne aukcje edukacyjne, wystawy, spotkania z autorami. Podsiada ponad  20 402 004 książek. Turystycznie kojarzona jest z budynkiem u zbiegu 42. ulicy i Piątej Alei, pilnowanym przez sympatyczne lwy. Można zostać nawet klientem biblioteki. Główny pokój do czytania, słynny 315, ma prawie 100 metrów długości, pachnie tu drewnem i papierem, a na suficie znajdują się przepiękne zdobienia i freski. 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje dla książkomaniaków, które można znaleźć w tej pozycji. Ja czytając ten przewodnik rozmarzyłam się i to bardzo. Chętnie bym tam pojechała i sprawdziła, czy rzeczywiście opisane restauracje i sklepy są godne polecenia. Na razie muszę uwierzyć na słowo, bo niestety Nowy Jork jest poza moim zasięgiem


Książkę do recenzji dostałam od serwisu Czytanie nie szkodzi za co bardzo dziękuję.

Komentarze

 1. Nie przepadam za przewodnikami, ale ten w Twojej recenzji wypada wyjątkowo korzystnie, wiec może kiedyś...?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nowy York też poza moim zasięgiem, zresztą kocham, co stare i jak tu zwiedzać miasto bez zabytków. Jednak prawdziwe księgarnie i biblioteki do pozazdroszczenia - gdzie możesz siąść, czytać, wypić kawę, a nawet zjeść i kserować! U nas często gęsto czuję się pilnowana między regałami jak potencjalny złodziej. Może kiedyś i u nas...:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę książkę z chęcią bym przeczytała:))). Mam nadzieję, że wpadnie w moje ręce. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewa - ja przeciwnie, lubię przewodniki, ponieważ potrafią mnie przenieść do miejsc dla mnie niedostępnych, chociaż tak "palcem po mapie" :)

  Książkowiec - święta racja, trudno zwiedzać miasto bez zabytków, ale Nowy Jork ma chyba to "coś" w sobie, choćby ze względu na te miejsca do czytania, czego u nas w Polsce brakuje :(

  Kasandra - mam nadzieję, że też wpadnie w Twoje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. marzy mi się podróż do Nowego Jorku, niestety na chwilę obecną jest to raczej marzenie nie do spełnienia, a taki przewodnik chociaż na chwilę pozwoliłby mi się przenieść w tamto miejsce

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwykle nie czytam przewodników, ale po ten bym sięgnęła ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. dla mnie Nowy Jork to jedno wielkie ciekawe miejsce :) nigdy tam nie byłam, ale chciałabym okrutnie i może przewodnik tego temu to pierwszy krok ku temu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno przyda się, jeśli będę miała planować podróż po NY:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że zwróciłyśmy uwagę na te same miejsca;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nowy Jork zaraz po Tokio jest na mojej liście pod tytułem "Chcę! Tak bardzo chcę tam pojechać i spędzić co najmniej miesiąc"!
  Niestety, na razie nie mam za co i nie mam kiedy. Może sobie chociaż poczytam o tym mieście i powzdycham ;) Nikt jeszcze nic nie zdziałał samym wzdychaniem, ale mam nadzieję, że kiedyś spełni się moje marzenie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty