Przejdź do głównej zawartości

„A chruśniak malinowy trwał wciąż dookoła” ;), czyli Versatile Blogger Award


Aneczka nominowała mnie do kolejnej zabawy, za co bardzo jej dziękuję. Nie lubię pisać o sobie, ale czasami robię wyjątki. I oto jeden z nich, gdyż zabawa polega na napisaniu siedmiu faktów ze swojego życia. Odpowiadam z małym opóźnieniem, bo nie miałam dostępu do netu.1. I stały się maliny narzędziem pieszczoty [Bolesław Leśmian],  Skoczymy na maliny? (...) To pojechaliśmy na bicyklach w lasek... [Bohumil Hrabal]. Lubię maliny, nie tylko w  literaturze, to jedne z moich ulubionych owoców. Szkoda tylko, że tak krótko można się nimi cieszyć. 

2. Marzy mi się podróż na Krym. Wpłynąć na suchego przestwór oceanu, nurzać się w zieloność i jak łódka brodzić, Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi, omijać koralowe ostrowy burzanu.

3. Na wakacjach byłam nad pewnym jeziorem w kamperze ;) czyli dziki odpoczynek na łonie przyrody. W pakiecie błogie lenistwo, pływanie w jeziorku, przejażdżki bicyklami w lasek, gitara, śniadania i obiadki na świeżym powietrzu, ze wszystkimi atrakcjami pogodowymi, od upałów, przez ulewę, po burzę z piorunami. 

4. Przekonuję się powoli do literatury fantastycznej. Nigdy za nią nie przepadałam. Teraz jednak w planach mam nadrobienie zaległości.

5. Nie znoszę muzyki disco, dance i techno oraz wszystkiego, co temu podobne. Gdy słyszę coś takiego w radiu od razu przełączam na inną stację.

6. Mam słabość do japońskich samochodów, moje drugie auto - choć nie tak wysokiej klasy, jakbym chciała - też jest "japończykiem". I póki co, jest niezawodne.

7. Kończą się wakacje, mam jeszcze tydzień urlopu :(
Komentarze

 1. U mnie tyle malin, że muszę je karczować - chętnie bym się nimi z tobą podzieliła :-)
  Co do muzyki - podzielam twoją niechęć do tego jej typu :-/
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzymam kciuki za podróż na Krym, która z pewnością okaże się szczególną wyprawą! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z 5.! No i ciekawy pomysł z odpowiedzią cytatami, szczególnie ten Leśmian. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Krym jest piękny :D I pomyśleć, że tak się wzbraniałam przed wyjazdem tam na wakacje. Może i miasta zaniedbane, ale widoki piękne. A co do muzyki-mam tak samo.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie