"Wycieczka na tamten świat" Anna i Sergiej Litwinowie

Książkę otrzymałam od Oficynka za co bardzo dziękuję.

Przekład: Aleksandra Stronka
Wydanie: czerwiec 2011
Format: 124 x 194
Oprawa: miękka
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-62465-15-6Lubię literaturę rosyjską, zarówno mistrzów dawnych: Lwa Tołstoja, Fiodora Dostojewskiego, Michaiła Bułhakowa, jak i współczesnych pisarzy: Tatianę Tołstoj, a teraz rodzeństwo Litwinów. 

Na początku powieści poznajemy trójkę bohaterów:
Tania -  25-letnia pracownica agencji reklamownej, od 15 roku życia uprawia spadochroniarstwo, piękna, pewna siebie i świadoma własnej urody, co bez skrupułów wykorzystuje, lubi wygodę i komfort, dlatego wybiera bogatych cudzoziemców, aby korzystać z życia i przy tym dobrze się bawić.
Igor - 31-letni bardzo inteligenty moskwianin, posiada doskonałą pamięć matematyczną, z której umiejętnie korzysta grając w karty, nie jest jednak oszustem, polega tylko na własnych zdolnościach i talencie.
Dima - 25-letni dziennikarz, ambitny i wciąż szukających ciekawych tematów, dostaje zlecenie, aby napisać tekst o grupie spadochroniarskiej, wcielając się oczywiście w jednego z nich. 

Młodzi bohaterzy należą do średniozamożnej klasy społecznej new Russians, która miała dobry start i przy trochę szczęścia w życiu. Pierwszy raz spotykają się przypadkowo w samolocie lecącym do Archangielska. Fatalnym zbiegiem okoliczności cała trójka skacze na spadochronach (dwóch) ze samolotu i zostaje oskarżona o spowodowanie wybuchu na tym samolocie. I tak zostają terrorystami ściganymi przez służby...

Pościgi, ucieczki, Russian mafia, strzelanina, adrenalina, rosnące napięcie, porwanie wszytko to można znaleźć w tej powieści. Tak jak w dobrym amerykańskim filmie sensacyjnym

Bardzo zabawna fabuła, podszyta tajemniczą historią o drogocennym brylancie z końca XVIII wieku, wartka, wręcz dynamiczna akcja, nie ma tu miejsca na roztrząsanie decyzji, dylematy morale, wszystko dzieje tu się bardzo szybko. Kreacja bohaterów jest wyrazista, lecz nieskomplikowana. Mnie najbardziej podobał się Igor. Lubię takich bohaterów, którzy powoli odkrywają karty, są trochę niedostępni, a z drugiej strony pociągający.
 
I zakończenie - zaskakujące, choć trochę nieprawdopodobne. W świecie realnym tak prosto by się chyba nie skończyło, ale świetnie się to czytało. I z miłą chęcią przeczytam następne powieści Litwinów. 


Anna i Siergiej Litwinowie - rodzeństwo pisarzy, które zadebiutowało w 1999 roku, wygrywając ogłoszony przez dziennik „Komsomolska Prawda” konkurs na najlepsze opowiadanie kryminalne. Anna jest z wykształcenia dziennikarką, w wolnym czasie uprawia spadochroniarstwo. Siergiej, inżynier energetyk, pasjonuje się archeologią. Wspólnie są autorami ponad czterdziestu powieści i czterech zbiorów opowiadań. Ich książki osiągnęły w Rosji nakład ponad 6 milionów egzemplarzy. Cykl o Tani Sadownikowej został zekranizowany (ze strony Wydawnictwa)


Komentarze

 1. Brzmi nieźle, jak nadarzy się okazja to zapewne przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że mamy podobne odczucia po lekturze:)). Ciekawe jak potoczą się dalsze losy Tanii. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już na uwadze tę lekturę. :) Zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak już pewnie zauważyłaś uwielbiam literaturę Rosyjską, dlatego z miłą chęcią sięgnę po tę książkę.
  Jakoś zawszę jestem bardziej w klasykach niż nowościach.Boję się, że się sparzę i zniechęcę, ale tej dwójce dam szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Liczyłam właśnie na to, że fabuła będzie zabawna, cieszę się więc, że się nie rozczaruję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli chodzi o współczesną literaturę rosyjską to ja szaleją za pisarzami fantastyki - Siergiej Łukjanienko, Władimir Wasiliew. Jeś.i chodzi przeszłość to kocham wielką miłością Lwa Tołstoja i bardzo cenię Dostojewskiego.
  Po Twoim wpisie zorientowałam się, że nie wiem absolutnie nic o współczesnych rosyjskich pisarzach "niefantastów". Wstyd! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyjemnostki - ja za to nic nie wiem o pisarzach-fantastch. Też wstyd ;) trzeba koniecznie nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję wygranej, info na moim blogu:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty