Przejdź do głównej zawartości

„Mój przyjaciel dron” Maciej Adamiec


Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
data wydania: 28 stycznia 2021 r.
seria: "To lubię!"
oprawa: twarda
liczba stron: 144

Seria Wydawnictwa Literatura „To lubię” jest skierowana dla dzieci w wieku 9–12 lat, które lubią się i pośmiać, i wzruszyć. Obyczajowe powieści najlepszych polskich pisarzy, znających dzieciaki na wylot, ukazują codzienne życie rodzinne i szkolne ich rówieśników, tak bliskie młodym czytelnikom. W styczniu ukazała się kolejna pozycja z tej serii „Mój przyjaciel dron” autorstwa Macieja Adamca.  

Fabuła jest dość prosta, niezbyt trudna i mało skomplikowana. Dwaj chłopcy spotykają się na jednej sali w szpitali. Jeden jest po urazie głowy, drugi choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni i musi poruszać się na wózku. Między chłopcami Witkiem i Dawidem od razu rodzi się więź porozumienia. Mimo odmiennych statusów materialnych, predyspozycji fizycznych oraz drobnej różnicy wieku okazuje się, że przyjaźń nie ma barier.

Chłopcy zaczynają spędzać ze sobą czas, choć rzadko mają okazję do spotkań. A wszystko za sprawą supernowoczesnego drona z kamerą na podczerwień. Witek zastaje wplątany w gangsterskie porachunki. Przyjaciele postanawiają przeprowadzić śmiałą akcję zwiadowczą. Mózgiem całej operacji jest Dawid, który nawiguje drona z centrum dowodzenia, czyli swojego pokoju. Natomiast Witek jest wykonawcą wszystkich zadań i dzięki dużej sprawności fizycznej przychodzi mu to z łatwością. To piękny przykład na to, jak w przyjaźni można się uzupełniać.

Ogólnie cała historia – choć krótka i delikatnie naciągana – daje młodemu czytelnikowi wiele do myślenia. Po pierwsze – ukazanie chłopca z niepełnosprawnością jeżdżącego na wózku jako osobę, która świetnie sobie radzi. Do drugie – problemy rodzinne, z jakimi boryka się Witek i również Dawid (brak ojca w domu) są niestety dość częste. Tym samym ich dylematy nie są czytelnikowi obce. No i jeszcze zainteresowania chłopców w temacie nowinek technologicznych niewątpliwe przyciągnąć może uwagę. Dużym plusem jest wątek przygodowy, pościgi rowerowe, skakanie po dachach, wspinanie się po drzewach,  śledzenie i ucieczka przed gangsterami. To z pewnością dodaje pikanterii opowieści i spodoba się chłopcom.

Polecam. Być może lektura bardziej przypadnie do gustu chłopcom, ale nadje się świetnie na lekcje wychowawcze i ogólnie do poczytania dzieciom.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie