„Anioł z Monachium” Fabiano Massimi


Wydawnictwo: Znak Literanova
data wydania: 18 stycznia 2021 r.
tytuł oryginału: L'angelo di Monaco
tłumacznie: Mateusz Kłodecki
oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
liczba stron: 528„W przyszłości, kiedy jego życie się zupełnie wykoleiło i nie miało szans wrócić na właściwe tory, Sauer często rozmyślał o tym ostatnim śniadaniu z Muttim na Viktualienmarkcie; o tym, że nikt nigdy nie zauważa momentu, kiedy jego los zaczyna się wypełniać, czy człowiek tego chce, czy nie”. Istotnie są w życiu pewne chwile, takie momenty przed burzą, do których potem tęskno wrócić. Do beztroskiego, swobodnego życia, pozbawionego większych trosk i problemów.

Siegfried Sauer i Helmut Forster „Mutti” to dwaj komisarze policji z wydziału ciężkich przestępstw kryminalnych. Dwaj panowie różnili pod każdym względem. Sauer – wysoki, jasnowłosy, o lodowatym spojrzeniu oraz wyrazistej i doskonale gładkiej twarzy. Mutti – mierzył 160 cm w kapeluszu lewo sięgał przyjacielowi do ramion, miał ciemną karnację, czarne włosy i orzechowe oczy. Komisarze lubili zaczynać pracę właśnie od śniadania przy jednym z monachijskich straganów na Markcie. Była sobota, 19 września 1931 i nic nie miało zaburzyć ich spokojnie zapowiadającego się weekendu. Tymczasem w jednym z mieszkań przy Prinzregentenplatz 16 znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Dwudziestokilkulatka, „rasa germańska” – jak to ujął ich szef, który wysłał komisarzy na miejsce zbrodni, aby w szybkim tempie, i bez wnikliwego zadawania pytań, zakończyli śledztwo. Powodem pośpiechu był właściciel mieszkania, w którym znaleziono dziewczynę. „To człowiek, o którego nazwisku zaczyna się robić głośno i który nie życzyłby sobie, aby kompromitowały go niekontrolowane doniesienia na temat tragedii, do jakiej doszło pod jego dachem”. Tym człowiekiem był sekretarz NSDAP, Adolf Hitler, a martwa dziewczyna to Geli Raubal, jego siostrzenica.

Śmierć Geli Raubal jest faktem historycznym. Śledztwo komisarzy policji Sauera i Forstera jest udokumentowane. Opisane miejsca w książce, chronologia, postacie i wysnuwane przez nie hipotezy wywodzą się z kronik kryminalnych, podobnie jak zeznania świadków, artykuły prasowe i cytowane dokumenty. Sama postawa policjantów, ich cechy charakteru jest wytworem wyobraźni autora, czynił to jednak z poszanowaniem źródeł. Zamierzeniem autora było w najlepszy z możliwych sposobów opowiedzieć historię, która jest autentyczna.  A wyniki śledztwa od samego początku ktoś próbował ustalać po swojemu. Natomiast pytań i niejasności jest z godziny na godzinę coraz więcej: czy to na pewno samobójstwo, jak na pierwszy rzut oka wygląda? Co łączyło Hitlera z Geli? Czy dziewczyna była w ciąży? Czemu ma złamany nos i zmasakrowaną twarz? A przede wszystkim: dlaczego to Hitlerowi najbardziej zależy na wyjaśnieniu sprawy? Sauer szybko dochodzi do wniosku, że wszyscy ludzie związani ze sprawą Geli nabrali przekonania, że znajdują się na scenie teatru, i robią, co w ich mocy, żeby jak najlepiej odegrać rolę ze skrupulatnie napisanego scenariusza. Dochodzenie w całości zaczyna się opierać na kłamstwach i groźbach, a im więcej komisarze próbowali wyjaśnić, tym więcej pojawiało się mataczących polityków. Rudolf Hess, Herman Göring, Ernst Röhm, Heinrich Himmler, Reinhard Heydrich, Joseph Goebbels - mamy tu całą plejadą najwyższych członków partii.

Gwałtowna śmierć Gell Raubal jest jedną z największych kryminalnych zagadek III Rzeszy. Wywołał plotki i spekulacje. Cień podejrzenia padł również na ukochanego "wujka Alfa". Fabiano Massimi prześledził liczne dokumenty archiwalne, żeby zrekonstruować historię usuniętą z niemieckiej pamięci zbiorowej. Czapki z głów! To jeden z lepszych kryminałów jaki ostatnio czytałam. Trzymający w napięciu thriller z prawdziwą historią. Do tego pieczołowicie dopracowane są postacie, ich nawyki, sposób bycia, temperament. Wymagało to prześledzenia wielu raportów policyjnych, przeczytania wielu źródeł. I na koniec sama Geli. Jest tu kimś więcej niż jedną z bohaterek powieści. „Geli istniała. Była kiedyś prawdziwą, żywą kobietą, która przeżywała każdy dzień swojego życia, tak jak my wszyscy nieświadoma czekającego ją przeznaczenia, zdolna do radości, ale i smutku, pełna marzeń, ambicji, pragnień, entuzjazmu. Lecz wszystko przekreślił i strącił w niepamięć jeden strzał z pistoletu”. Za jej śmierć nie wymierzono sprawiedliwości. Ta książka z pewnością zwróci jej część życia. Książka Anioł z Monachium. Największy sekret Hitlera dostępna na Tania Książka. 

Inne thrillery


Komentarze

popularne posty