„Szczurołap” Jay Asher, Jessica Freeburg

Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 26 czerwca 2018r. 
Tytuł oryginał: Piper 
Przekład: Agnieszka Jacewicz
seria: Literatura dziecięca i młodzieżowa
oprawa: broszura klejona ze skrzydełkami
liczba stron: 144




Hameln to miasto w północnych Niemczech, w Dolnej Saksonii. Jak każde miasto ma swoją legendę. Legenda ta głosi, że w XIII wieku spokój miasteczka zburzyła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap obiecał zająć się nieproszonymi gośćmi, pod warunkiem, że za usługę otrzyma sowitą zapłatę. Oczywiście nikt w Hameln nie zgłosił sprzeciwu, więc mężczyzna zabrał się do pracy. Wziął piszczałkę i zaczął na niej grać, a szczury z całego miasta wyszły mu na spotkanie. Szczurołap, nie przestając grać, wyruszył w kierunku rzeki Wezery znajdującej się za bramą Hameln i wszedł do wody. To samo uczyniły szczury, nieświadome tego, że idą na pewną śmierć. Kiedy wszystkie gryzonie się utopiły, mężczyzna wrócił do miasta po obiecaną zapłatę. Mieszkańcy, uwolnieni od problemu szczurów, odmówili jednak wywiązania się z umowy. I wtedy zaczęło się najgorsze. Mężczyzna opuścił miasto, ale jakiś czas później powrócił. Zagrał jeszcze raz, ale tym razem za nim podążyły wszystkie dzieci w mieście (według legendy niemal sto trzydzieścioro). Najmłodsi mieszkańcy miasta poszli na dźwięk instrumentu, tak jak szczury. Mężczyzna wyprowadził dzieci poza bramy miasta, na wzgórze. Tam wszyscy, razem ze szczurołapem, rozpłynęli się w powietrzu.

Motyw tej legendy wykorzystał Jay Asher, autor „13 powodów”. Zaprosił do współpracy Jessicę Freeburg, autorkę powieści paranormalnych i specjalistkę do mrocznych klimatów. Pomógł im w tym jeszcze Jeff Stokely, genialny rysownik. W ten sposób powstała fascynująca powieść graficzna o samotności, miłości i zemście. Asher i Freeburg poszli jednak o krok dalej niż mówi sama legenda. Starali się dociec motywów postępowania szczurołapa. Skąd wiedział jaką melodię zagrać?! Kim był? Czy miał rodzinę? Czy podczas pobytu w Hameln dał się poznać mieszkańcom?

Dawno, dawno temu... pośrodku gęstego i mrocznego lasu było sobie małe miasteczko. Poznajemy najpierw jedną mieszkankę - Magdalenę. To młoda głucha dziewczyna. W Hamlen czuje się bardzo samotna. Tutejsi mieszkańcy śmieją się z niej i wyszydzają. Mimo to stara się przetrwać. Pomaga jej w tym ogromna wyobraźnia i empatia. Spotyka szczurołapa i nawiązuje się między nimi specyficzna więź. Podczas długich wieczornych rozmów młodzi ludzie poznają się bliżej, opowiadają o sobie i o nurtujących ich problemach. Oboje są samotni, odrzuceni i czują się niezrozumiani przez otoczenie. Jednak podejście do życia mają różne. Magdalena potrafi wybaczać i stara się dostrzec w każdym człowieku dobre strony, natomiast szczurołap twierdzi, że to naiwne myślenie, które może prowadzić do skrzywdzenia. Uważa, że za wyrządzone złe uczynki każdy musi ponieść karę. Pała żądzą zemsty. W przeciwieństwie do Magdaleny. Dziewczyna mimo wielu wyrządzonych jej krzywd, podchodzi do tego obojętnie i przy pomocy swojej wyobraźni podąża do przodu. Czy między taki skrajnymi poglądami będzie miejsce na uczucie....

Przepięknie ilustrowany „Szczurołap” wciąga od pierwszej strony. Wykreowany tutaj świat jest dziwny, mroczny i przerażający. Jednak uczucia, pragnienia ludzi są takie same jak dziś. Chciwość, żądza zemsty, samotność, odrzucenie... to przecież bolączki ludzi współczesnych. Jak sobie z tym poradzić? „Szczurołap” z niezwykłą szczerością odkrywa przed nami tajemnicę i wyjawia sens jednej z najstarszych legend. Autorzy oddają tu prawdziwe emocje i przenoszą czytelnika do miasteczka na skraju mrocznego lasu. A co najważniejsze - przemycają w tej opowieści uniwersalne wartości i dylematy, z którymi zmaga się każdy człowiek. Polecam.




Komentarze

popularne posty