Przejdź do głównej zawartości

„Panika” Graham Masterton

Wydawnictwo: Rebis
tłumaczenie: Piotr Kuś
tytuł oryginału: Panic
data wydania: 23 lipca 2013r.
oprawa: broszurowa klejona

liczba stron: 336

Pan w mitologii greckiej był bogiem pól i lasów, opiekował się pasterzami, którzy wypasali kozy i owce. Wyobrażano go sobie jako pół człowieka, pół kozła. Miał tułów i twarz mężczyzny, cały był owłosiony, o kozich nogach, ogonie, brodzie i rogach. Grecy wierzyli, że kiedy człowiek wchodzi do lasu, drzewa ostrzegają się przed nim wzajemnie, szeleszczą liśćmi, żeby ostrzegać Pana, że w lesie pojawił się obcy. Wtedy pojawiał się Pan i na różne sposoby próbował wystraszyć intruzów, szczególnie tych, którzy zamierzali wycinać drzewa albo palić ogniska. Uczucie strachu, które u nich wywoływał, Grecy nazwali „paniką”- od słowa Pan. Wywołując u ludzi panikę, bóg lasu robi wszystko, co w jego mocy, żeby chronić las i stworzenia, które w nim mieszkają. Podobno każdy las ma swojego Pana, a uczucie paniki jest nawet notowane w wydarzeniach historycznych. W IX wieku legiony rzymskie walczyły z plemionami germańskimi w Lesie Teutoburskim, wielu Rzymian popełniło samobójstwo, rzucając się na własne miecze. Podobna panika wybuchła podczas kilku batalii w wojnie secesyjnej, gdzie bitwy były toczone w gęstych lasach. Z paniką mieliśmy też do czynienia w Puszczy Kampinoskiej, kiedy  niemieccy żołnierze woleli zginąć, niż stanąć twarzą w twarz wobec tego, co ich ścigało w puszczy.

Graham Masterton na tym motywie buduje fabułę swojej najnowszej powieści. Na obozie skautowym w Owasippe samobójstwo popełniło aż jedenaście skautów i kilku opiekunów. Policja nie potrafi wyjaśnić przyczyn tego tragicznego wydarzenia. Poznajemy Jacka - Polaka z pochodzenia - który prowadzi polska restaurację w Chicago. Jack od dwóch lat jest wdowcem i wychowuje 12-letniego syna, Sparky'ego. Przyjaciel Sparksa był na tym nieszczęsnym obozie w Owasippe. Sparks interesuje się astrologią, a z kart wyczytał, że został wyznaczony do rozwiązania zagadki tajemniczego samobójstwa. Okazuje się wkrótce, że wyjaśnienie jej leży w Puszczy Kampinoskiej, gdzie kiedyś popełnił również samobójstwo dziadek Jacka. Jack i Sparks będą musieli zmierzyć się straszną siłą, pokonać białą zjawę, przed którą nie ma ucieczki. Cokolwiek to jest - człowiek, zwierzę czy leśny duch. Strach przed tym paraliżuje do tego stopnia, że jedyną myślą, aby pokonać lęk, jest wtedy samobójstwo. Oczywiście, w tym przypadku, w Mastertonowski wydaniu.

Bo jak na Mastertona przystało, mamy tu makabrę. Oczy wypływające z oczodołów, wciąż trzymające się na nerwach wzrokowych, beżowa papka mózgu, wnętrzności, poszarpane jelita, poderżnięte gardła, czyli krwawe i drastyczne jatki. Bardziej wrażliwi mogą być zniesmaczeni, ale do tego rodzaju opisów trzeba podchodzić z pewnym dystansem. Nie jest to przecież specjalne wyzwanie intelektualne. Dla kogoś kto napisał ponad 100 książek, jest to pewnie rutyna. Niemniej jednak takie wytwórstwo, taśmociągi liter mają swój urok. Poza tym, nie można zarzucić autorowi braku pomysłowości. Akcja trzyma w napięciu, a zakończenie jest nieprzewidywalne. Czego więcej trzeba na wakacyjną lekturę? gdzieś na plaży, czy w górach, leżąc na piasku lub polance. Chociaż, może nie blisko żadnego lasku, bo wtedy będziemy narażeni na mowę drzew i zemstę Pana.Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis.

Komentarze

 1. Wow, to dopiero książka! Wyobraźnie i fantazje to autor miał. Na pewno się skuszę! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mastertona czytałam jedynie "Traumę", ale mimo tego że zachwycona nie byłam, mam zamiar poznać też inne jego powieści. "Panika" zapowiada się całkiem ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Typowy Masterton! Ale podoba mi się ten polski akcent i nawiązanie do greckiej mitologii :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Syn uwielbia te "taśmociągi liter" i dzięki za podpowiedź, bo często trudno mi wybrać prezent:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością się pokuszę na przeczytanie tej książki! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu poznać twórczość tego pana, bo aż mnie korci :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie szukałam recenzji tej książki :D Dzięki! :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Masterton w odpowiednim wydaniu. Prawdziwa sensacja dla miłośników jego prozy. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze chciałam przeczytać jakąś książkę tego autora, ale jak do tej pory nie miałam okazji.Muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie