Przejdź do głównej zawartości

„Młode Chiny” Krzysztof Kardaszewicz


wydawnictwo: Wydawnictwo Homini,Wydawnictwo Officyna
wydanie: lipiec 2010
oprawa: miękka
liczba stron: 136

Chiny - kraj z jednej strony fascynujący, a z drugiej przerażający. Zadziwia pięknem zabytków i krajobrazów, kulturą, życiem codziennym. Mimo tego wciąż jeszcze brzmią echa rewolucji z czerwoną książeczką Mao.


Krzysztof Kardaszewicz znalazł się w Chinach zaraz po studiach i spędził tam cztery lata. Był prezenterem telewizji w Chengdu, dziennikarzem w Pekinie oraz nauczycielem angielskiego. Dało mu to możliwości poznania różnych części kraju, ale również było pretekstem odbycia licznych rozmów, które prowadził w pociągach, kawiarniach, na ulicy. Rozumiał wtedy, że Chińczycy mają o wiele więcej wspólnego z Polakami niż początkowo się wydaje. Ci, urodzeni w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku byli i są nadal świadkami największych przemian. Na ich oczach rozpadł się socjalizm, a rzeczy takie jak praca, miłość, religia i sztuka - cały świat i wartości znane ich rodzicom - stanęły na głowie. Ich kraj z symbolu egzotycznej biedoty stał się czołową gospodarką świata, podejmującą się wypraw w kosmos, organizacji World Expo i olimpiady. [str.10] Młodzi Chińczycy stanęli na progu wielkich nadziei i możliwości, z drugiej jednak strony nie czuli nigdy takiej presji i oczekiwań. I tak książka jest ich opowieścią, o nich, o ich marzeniach, wartościach i rozczarowaniach.

To młode pokolenie uwikłane było w największą chyba różnicę pokoleń. Ich rodzice wychowani byli w innych czasach, w innym sposobie postrzegania świata, z innym bagażem doświadczeń. Kiedy oni dorastali, kraj pogrążony były w chaosie, natomiast ich dzieci wychowały się w już w kraju otwartym na produkty i kulturę Zachodu, nową sztukę, religię i rewolucję obyczajową. Zwykli robotnicy przerodzili się młode wilki pochłonięte pogonią za pieniędzmi i osobistymi korzyściami.

Praca i rodzina, seks i moralność, religia i ideały - nic już nie jest tym, czym było wcześniej i czego uczono w szkole. Wcześniej w szkołach nie wpajano, jak samodzielnie działać i rozwiązywać trudne sytuacje. Liczono zawsze na to, że wszyscy ślepo podążą za tłumem. Nic zatem dziwnego, że młodzi Chińczycy, oprócz fascynacji nowinkami, czują się zagubieni i zdezorientowani. Nie byli na to przygotowani. Dlatego wielu odczuwa frustrację i niepokój. Dlatego sami, po omacku starają się zrozumieć, kim tak naprawdę są i dokąd zmierza ich kraj.
O Chinach powstało już wiele książek, przewodników, filmów. I jak autor sam twierdzi, że można być w Chinach całe lata i pozostać jedynie turystą. Przy odrobinie szczęścia i dodatkowego zamiłowania do chińskiej kultury można zobaczyć w Pekinie duszę.
Polecam, jedna z tych pozycji, tak zwanej krótkiej formy, a wielkich treści.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Officyna

Komentarze

 1. Brzmi bardzo interesująco. Chętnie sięgnę, jeśli tylko wpadnie mi w ręce. Nie przypominam sobie, żebym czytała coś o postawach młodych Chińczyków, to może być świeże spojrzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam tylko dodać, że pomogłam książce wpaść w moje ręce, właśnie ją zamówiłam na allegro. Dobre recenzje mają magiczną moc. ;)

   Usuń
  2. :)) Cieszę się. Na pewno nie będziesz żałować. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Nareszcie coś, co i ja czytałam :D
  Zgadzam się - pozycja wartościowa, bogata w treść, zawierająca mnóstwo informacji i spostrzeżeń na temat współczesnych Chin i młodego pokolenia. I wciąż nie mogę się zdecydować, czy Chiny bardziej mnie fascynują, czy przerażają!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiem - czy bardziej mnie fascynują, czy przerażają. Ale chyba taki ich urok.

   Usuń
 3. Znalazłaś pozycję, która absolutnie mnie zainteresowała, trochę przewrotna okładka, ale piękna...pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś wiem o książkach krótkiej formy a wielkiej treści. :) "Ru" zapadła mi w pamięć. Może i na "Młode Chiny" się skuszę?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie byłam świadoma skali przemian w Chinach, dopóki nie przeczytałam książki ,,Tam, gdzie dzieci są luksusem", która również tak jak ,,Młode Chiny" uświadamia o wielkiej frustracji młodych ludzi i ich trudnościach ze zmierzeniem się z własną dorosłością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - i ten 'zakaz' posiadania więcej niż jednego dziecka. Okrutne to. I jaka to musi być presja - mierzenie się z rzeczywistośćią, czy podołam, czy nie.

   Usuń
 6. Czytałam już książkę pani Pawlikowskiej o Chinach i jakoś specjalnie mnie nie zainteresowała, dlatego chyba podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo pani Pawlikowska niekoniecznie ma doby styl i trafne spostrzeżenia. Dlatego warto siegnąć po coś innego.

   Usuń
 7. Właśnie skończyłam czytać powieść a akcją osadzoną we współczesnych Chinach i czuję niedosyty wiedzy o kulturze, mieszkańcach, o życiu w Chinach po prostu, więc trafiłaś z tą książka idealnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie