1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD.


Po ponad 48 latach, które dzielą nas od dnia w którym został zastrzelony ostatni niezłomny i niepokorny Żołnierz Wyklęty, walczący o Wolność i Niezawisłość narodu Polskiego – Józef Franczak ps. „Lalek”, mamy okazję oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej, oraz bohaterów, którzy swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania przez pokolenia poznańskiego czerwca 
i Solidarności.  źródło


Dlatego dziś utwory tylko w takim klimacie...

Komentarze

 1. Czasami Polska historia jest bardzo trudna do zrozumienia. Bo jak można zrozumieć i wybaczyć skazywanie na śmierć ludzi, którzy przecież o wolną Polskę walczyli. Bardzo to przykry rozdział polskiej historii...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dobrze, że są jeszcze takie osóbki jak Ty, które o tym pamiętają... :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy historię skomplikowaną , trudną do pojęcia obcym a sami jesteśmy narodem ze wszech miar poranionym i poróżnionym.
  Przykre to bardzo,że nasze położenie geopolityczne miało i ma tak dramatyczny wpływ na losy naszej ojczyzny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówi się, że Pan Bóg musiał być w kiepskim humorze, wyznaczając nam miejsce pomiędzy Rosja i Niemcami, ale przecież z jakiegoś powodu jednak umieścił w tym miejscu właśnie nas.:)

   Usuń
 4. Piękny utwór, bardzo go lubię.

  OdpowiedzUsuń
 5. To dla mnie bardzo ważny dzień. Każdy głos w sprawie Wyklętych to przesłanie wolności i honoru. Pamiętamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że o tym piszesz, bo nie miałam pojęcia o takim święcie... Będę pamiętała... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. A o święcie dowiedziałam się u Książkowca, a teraz czytam u Ciebie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

popularne posty