„Służąca” Alicja Sinicka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
data wydania:  14 października 2020 r.
oprawa:  miękka ze skrzydełkami
liczba stron: 368
Obsesja to z definicji objaw psychopatologiczny, typowy dla zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, na który składają się uporczywe myśli lub wyobrażenia powracające wbrew woli osoby chorej. Istotne, iż towarzyszące obsesji myśli chorzy odczuwają jako swoje własne. Takie mroczne wątki dotyczące obsesji pojawiają się w najnowszej książce Alicji Sinickiej „Służąca”. To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. 

Poznajemy Julię. To młoda dziewczyna, która pracuje jako pomoc domowa. Mam już wyrobione referencje i zyskała sobie uznanie w dzielnicach miasta. Pracodawcy chwalą ją za sumienność, rzetelne wywiązywanie się z obowiązków, dokładność i solidność. Pewnego dnia trafia do domu państwa Borewskich, on jest wziętym prawnikiem, a ona spędza czas w domu. Julia dostaje wysoką stawkę i podejmuje się pracy. Jednak od początku dziewczyna czuje lekki niepokój. Małżeństwo Borewskich wydaje się dziwne, a oboje małżonkowie mają osobliwe przyzwyczajenia. Mikołaj Borewski interesuje się średniowieczem i walkami rycerzy. W wolnych chwilach organizuje turnieje rycerskie i razem ze swoim bractwem imitują pojedynki na miecze. Są ubrani w zbroje, jedzą wtedy staropolskie dnia gotowane w żeliwnych garnkach, chodzą w wyszywanych tunikach. To, co Julii na początku się podobało u prawnika i wzbudzało jej zachwyt, teraz zaczęło ją przerażać. Bowiem Mikołaj zafascynowany średniowiecznymi obyczajami, a szczególnie społecznymi relacjami, pewne praktyki zaczął wprowadzić w domu. Julia wpada w pułapkę i zbyt późno się orientuje, że nie ma z niej wyjścia. Teraz jej praca polega na „służeniu” swojemu panu. Ma chodzić w odpowiednich strojach, haftować wzorki na tunikach, gotować po staropolsku i polerować zbroje rycerskie. Jak można się domyślić, taka sytuacja sprawia, że Julia jest u kresu wytrzymałości. Zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Ciekawym wątek poruszonym przez autorkę jest właśnie gra pozorów. Zastanawiające jest to, jak wielu ludzi potrafi doskonale udawać. Jedne rzeczy się pokazuje, a drugie zasłania przed światem, nie przekraczając granicy smaku. A do tej niebezpiecznej i mrocznej sfery całkowicie przechodzi się, kiedy światła jupiterów gasną. Wtedy to wszelkie hamulce zostają popuszczone, a dla osób przebywających w pobliżu takiej osoby, zaczyna się piekło.

Książkę czytało się szybko. Drażniła mnie trochę główna bohaterka. Moim zdaniem średnio się autorce udało przedstawić jej psychikę. Fabuła momentami też była niespójna. Swoją sytuację Julia mogła rozwiązać dużo wcześniej, ale pani Sinicka, kreując swoją bohaterkę, przypisała jej zbytnią infantylność i naiwność. Nie podobało mi się również zakończenie ani także sam punkt kulminacyjny, czyli rozwiązanie całej akcji. Bardzo mocno było to naciągane i trochę nielogiczne. Piękna natomiast jest okładka tej książki. Z pewnością przyciąga uwagę, a czasami to wystarczy, aby przekonać się do czytania. 


Filmik promocyjnyKsiążka "Służąca" dostępna na Tania Książka.

Więcej książek dla kobiet

 


Komentarze

popularne posty