Przejdź do głównej zawartości

„Niegrzeczne święta” zbiór opowiadań

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
data wydania:  12 listopada 2020 r.
oprawa:  miękka ze skrzydełkami
liczba stron: 432

Autorzy zbioru opowiadań: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Justyna Chrobak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Robert Ziębiński, Beata Majewska, Meg Adams, Anna Langner, Emilia Szelest, Kinga Litkowiec, Ewelina Dobosz.

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Na niektórych to radosne spotkanie w gronie rodziny i znajomych, a dla innych to moment przygnębienia, smutku i lekceważenia tradycji. Nie wszyscy bowiem mają z kim spędzić ten radosny czas albo celowo unikają takich rodzinnych spędów, aby nie psuć lub nie pogarszać relacji. 

W zbiorze opowiadań „Niegrzeczne święta” większość bohaterów jakoś niespecjalnie przepada za świętami. Wigilia zbliża się wielkimi krokami, a część z nich w ogóle nie czuje magii świąt. Antologia składa się z dziesięciu opowiadań przedstawiających historie różnych osób w przededniu świąt. Dziewięć opowiadań napisały polskie pisarki, jedno – polski dziennikarz i pisarz. I akurat to opowiadanie podobało mi się najbardziej.

Ogólnie wszystkie historie bardzo dobrze się czyta. Każde z nich łączy jedno – początkowa samotność bohaterów i raczej słabe przywiązanie do tradycji. Jeśli chodzi o warsztat pisarski opowiadania się na podobnym poziomie. Przyzwoicie skonstruowane są tu fabuły. Niektóre są humorystyczne, może delikatnie przerysowane i stereotypowe, ale wciągające. No i pikantne, część z nich nawet bardzo. Wspólnym mianownikiem jest oczywiście sposób przygotowania do świąt lub to, jak się je celebruje albo dlaczego tego się nie robi. 

Drażniło mnie tu jedno – zbytnia banalność i harlequinowość tych historii. Tutaj bohaterowie zakochują się w drugiej połówce od pierwszego wejrzenia i od razu są w stanie przewartościować swoje życie, jak za pomocą magicznej różdżki. Wszystko inne nie ma znaczenia i nagle jest się w stanie wszystko zmienić, i wszystko zaakceptować. Ale właśnie może na tym polega magia świąt. Może właśnie takie romantyczne historie zdarzają się tylko w święta. W sumie miło było przenieść się do takiego świata, gdzie nagle, jednego dnia, odnajduje się miłość swojego życia. Nie trzeba żadnych podchodów, starania się, pójścia na kompromisy, zapoznawania się. Tak po prostu cyk i jest druga połówka. Fajnie. Magicznie. Świątecznie. Szkoda tylko, że w rzeczywistości rzadko to się zdarza. Choć może jednak, może trzeba bardziej uwierzyć w magię świąt…





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie