„Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie” Mark Goulston

Wydawnictwo: Zwierciadło
rok wydania:  2020
tytuł oryginału: Talking to Crazy
tłumaczenie:  Agata Trzcińska-Hildebrandt
oprawa: miękka
liczba stron: 340


Dr Mark Goulston jest cenionym psychiatrą, konsultantem, coachem i doradcą biznesowym. Jest autorem wielu poradników, często też gości w różnych amerykańskich mediach. Mieszka w Los Angeles. Jak sam twierdzi z "wariactwem zna się dobrze", ponieważ przez wiele lat przyjmował pacjentów w gabinecie. A "przypadków" miał dużo i to różnorodnych.

W swojej najnowszej książce „Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie" autor rozwiązuje zagadki irracjonalnego umysłu i wyjaśnia, jak rozwijają się błędne schematy myślowe. Całość podzielona jest na pięć części. I i II - to wprowadzenie do tematu, podstawy rozmów z furiatami oraz wskazówki jak ogarnąć własną irracjonalność, aby móc innym. III część to spory fragment o czternastu taktykach na rozmowy z furiatami. Opisane tutaj strategie sięgają od łagodnych przez kontrowersyjne do nieco niebezpieczny, "wybuchowy" jak sam autor to nazywa. Wybór techniki zależy jednak od kilku czynników. Po pierwsze należy wczuć się w emocje danej osoby, a następnie ustalić schemat działania.

„Każdy morderca ma swój modus operandi - preferowany schemat działania. Jeden zabija nożem, inny podkłada bomby, a trzeci strzela w tył głowy. Analogicznie, każda irracjonalna osoba jest zwariowana w inny sposób, dzięki któremu zmusza cię do zrobienia tego, czego od ciebie chce, jednocześnie opierając się temu, czego ty chcesz od niej”.

Autor przestrzega tu jednak, że czasami łatwo jest pomylić osoby, które zachowują się sposób irracjonalny z ludźmi cierpiącymi na zaburzenia osobowości. W tym drugim przypadku żadne techniki i strategie nie pomogą, jedynie terapeuta może coś zaradzić. Zresztą Mark Goulston również dokładnie opisuje rozmówców, którzy cierpią na zaburzenia osobowości (to w rozdziale V). Natomiast rozdział IV wskazówki na to, jak poradzić sobie z huśtawką emocjonalną w życiu osobistym. 

Wracając jednak to technik samych rozmów. Bardzo podobało mi się, że autor do każdej strategii podaje konkretne przykłady. Opisuje sytuacje, które miały miejsce między jakimiś osobami, przytacza słowa, które padły i to w jaki sposób zareagowały dane osoby. Potem wszystkie sytuacje analizuje i szczerze pisze, kiedy pewne techniki zawodzą i się nie sprawdzają. Następnie podaje przydatne wskazówki, plan działania w kilku wariantach oraz uczula na zagrożenia. Podobały mi się również porównania i metafory jakie stosuje psychiatra, aby czytelnik lepiej zrozumiał, to co chce przekazać.

„Zdradzę ci jednak pewien sekret – nikt nie jest kompletnie szalony. W środku każdego cyklonu jest obszar spokoju. Kiedy rozmawiasz z kimś, kto reaguje nadmiernie emocjonalnie, jedną z najskuteczniejszych metod jest celowanie właśnie w oko cyklonu”.

Albo

„Nazywam to ćwiczenie akwarium, bo kiedy ludzie patrzą sobie w milczeniu głęboko w oczy, przypomina to trochę akwarium, które wyłącza wszystko i wszystkich wokół”.

Książkę czytało się bardzo dobrze i przyjemnie. Akurat mnie interesuje taka tematyka, ponieważ na co dzień ma do czynienia z różnymi ludźmi. I choć przeczytałam już wiele książek w podobnej problematyce, to dalej "łaknę" wiedzy. Autor korzysta wprawdzie z wielu sposobów i metod wcześniej mi znanych, ale tutaj jej w pewien sposób systematyzuje. Podoba mi się również, że coraz więcej terapeutów kładzie nacisk na to, że, aby pomóc komuś, należy najpierw zadbać o swój stan emocjonalny. Bardzo ważna jest również empatia i umiejętność słuchania.

„Każdy jest trochę zwariowany. Jeżeli nie zidentyfikujesz i nie opanujesz własnej irracjonalności, to będziesz sabotować własne próby porozumienia się z osobami, z którymi musisz się dogadać. Pierwszą irracjonalną osobą, z którą musisz się porozumieć, jesteś ty sam”.

Zgadzam się w 100%, polecam gorąco. 


książka dostępna na Tania Książka

inne poradniki 


Komentarze

  1. Myślę, że ta publikacja mogłaby mnie zainteresować - tym bardziej, że mam słabość do tematyki związanej z funkcjonowaniem ludzi oraz komunikacją.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, bardzo przyjemnie się czyta, mimo, że lektura o niełatwej tematyce.

      Usuń

Prześlij komentarz

popularne posty