Moje książki roku 2016

Tym razem TOP 5. Czytelniczo rok 2016 był dla mnie średnio owocny. Wiele obowiązków nie pozwalało mi na swobodne czytanie zbyt wielu pozycji. Poza tym większość moich przeczytanych książek nie była nowościami. Udało mi się nadrobić zaległości i w końcu wzięłam z półki te pozycje, które chciałam przeczytać od dawna, na przykład: „Łuk triumfalny” Remarque’a (perełka!), „To” Kinga (majstersztyk!), czy „Pasję życia” Stone’a (urzekająca!). Jednak w moim skromnym i subiektywnym rankingu pod uwagę biorę jedynie książki wydane w 2016 roku.
1. Mózg i serce. Magiczny duet” James Doty (Rebis) - dla mnie książka roku 2016! Autobiografia buddyjskiego kopciuszka, ale w męskiej wersji. Opowieść o amerykańskim neurochirurgu, który dążył do rozwikłania tajemnicy wzajemnych powiązań ludzkiego mózgu i serca. Piękna i urzekająca historia drogi do sukcesu wybrukowanej trudnościami losu. A co najważniejsze - pokrzepiająca.  

2. Master” Olgierd Świerzewski (Muza) - kolejna odsłona męskiej opowieści, tym razem o człowieku, który pozbawiany jest skrupułów i emocji. Genialny rys psychologiczny. I trochę tak - ku przestrodze - aby strzec się przed takimi Aleksami. 

3. Zgnilizna” Siri Pettersen (Rebis) - II tom serii „Krucze pierścienie”. Za niespodziewany zwrot akcji. Siri Pettersen bardzo mi zaimponowała. Znakomita narracja, język - metaforyczny i przesiąknięty symboliką, a z drugiej strony prosty w odbiorze. Budzi emocje, drażni, trochę prowokuje, wzbudza zachwyt.

4. „Troja” David Gemmell (Rebis)  - tym razem cała seria. To cudowna  opowieść o honorze i obowiązku, o miłości i przyjaźni, o determinacji i woli walki. Opowieść o Złotym Mieście, które nie chciało umierać. Opowieść o poległych bohaterach i dzielnych wojownikach, którzy do końca wiernie bronili swojego ukochanego miasta. Opowieść o zdeterminowanych kobietach, które pomimo wielu cierpień, nie straciły ducha walki i wiary w przetrwanie swoich bliskich. 

5. Symfonia w bieli” Adriana Lisboa (Rebis) - powieść ta urzekła od samego początku. Za subtelność opisów, za ciszę i harmonię, za poruszającą historię dwóch sióstr. podsumowania w latach ubiegłych

Komentarze

popularne posty