„Złodziejska gra” Roger Hobbs

Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 19.07.2016r.
tłumaczenie: Piotr Kuś
tytuł oryginału: Vanishing games
oprawa:broszura klejona ze skrzydełkami
liczba stron: 368

Jest Ghostmanem. Kiedy ktoś wpadnie w poważne tarapaty i musi na jakiś czas zniknąć, to właśnie dzwoni do niego. Potrafi doprowadzić do zniknięcia każdego człowieka i każdej rzeczy. W ciągu trzydziestu sekund sam może przyjąć dowolną tożsamość. Nie ma nazwiska, adresu ani twarzy, którą ktokolwiek mógłby rozpoznać. Jest mistrzem kamuflażu. Kiedy odezwie się jego telefon, zawsze oddzwania. Gdy nie pracuje, odgrywa rolę francuskojęzycznego hazardzisty z Kandy i gra w kasynach.  

To się zmienia, gdy dostaje wiadomość od swojego dawnego mentora, Angeli. Ona jest tą, która nauczyła go wszystkich złodziejskich sztuczek. Na świecie nie ma wiele kobiet podobnych do niej. Nie była po prostu złodziejem światowej klasy, była mistrzynią w swoim fachu. Działała już od dwudziestu lat i nigdy jej na niczym nie złapano. Kradła brylanty z rosyjskich pałaców. Opróżniała muzea w Europie. Obrabiała banki na czterech kontynentach i popełniała oszustwa w ponad trzydziestu krajach. Kradła miliony, wydawała całe pieniądze i kradła jeszcze więcej. Nigdy nie przebywała długo w jednym miejscu, potrafiła zmieniać tożsamość, dane osobowe i wygląd tak, jak ktoś inny zmienia ubrania. Ktoś znający ją od wielu lat nie potrafiłby rozpoznać jej na ulicy. 

Ghostman, Jack, w ciągu kilku godzin leci przez pół świata, aby odnaleźć Angelę w błyszczących neonach slumsów w Makau. W mieście, gdzie gospodarka opiera się na turystyce i hazardzie, Angela wpada w poważne tarapaty. Piraci, których wynajęła Angela, napadają na jacht przemytników. Planują ukraść nieoszlifowane szafiry warte wiele milionów dolarów, ale na pokładzie odkrywają również coś znacznie cenniejszego. To sprawia, że wydarzenia przybierają niespodziewany obrót, a Angelę zaczynają ścigać handlarze klejnotów, a także bezwzględny najemnik, Laurence, którego enigmatyczny pracodawca nie cofnie się przed niczym, aby odzyskać tajemniczy skarb. Dlatego Angela prosi o pomoc swojego dawnego ucznia i partnera. Razem będą musieli zmierzyć się z wyjątkowo niebezpiecznymi grupami przestępczymi.

Po udanym debiucie Roger Hobbs utrzymuje ten sam poziom. Książka od pierwszych stron trzyma w napięciu. Świetnie skonstruowana intryga, natężenie akcji, która zwalnia, wtedy autor wprowadza dygresje, a potem galopuje w zatrważającym tempie. Bardzo ciekawie przedstawione jest również Makau - miasto sprzeczności. Kasyna pełne amerykańskich maszyn hazardowych, włoskie sklepy z najmodniejszą odzieżą, japońskie restauracje z sushi, ogromne pola golfowe. A z drugiej strony slamsy przepełnione zardzewiałymi samochodami i nastolatkami zażywającymi narkotyki. Polecam, fani thrillerów z pewnością nie będą zawiedzeni.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.

Komentarze

popularne posty