Przejdź do głównej zawartości

„Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” Jan Wróbel, Ewa Wróbel

Wydawnictwo: Znak Horyzont
data wydania: 27.08.2015 r.
oprawa: miękka
liczba stron: 192


W tej niewielkiej książęce można znaleźć kilka nieszablonowych życiorysów. Autorzy bowiem postanowili przypomnieć światu dokonania kilkunastu Polaków, stąd taki tytuł. Niektóre postacie zrobiły oszałamiającą karierę i świat o nich pamięta do dziś, a o niektórych zapomnieli nawet Polacy.

Już od pierwszych stron udziela się czytelnikowi pasja, z jaką piszą autorzy. Jan i Ewa Wróblowie - prywatnie małżeństwo, ale oboje zawodowo uczą w szkole. Czytając kolejne króciutkie "opowieści" o danych postaciach (pisze opowieści, bo nie można nazwać tego typowym życiorysem), można poczuć się jak na ciekawej i inspirującej lekcji. Widać, słychać i czuć, że oboje Państwo Wróblowie są nauczycielami z powołania, że potrafią, tak opowiedzieć historię, aby ona zaciekawiła, zainspirowała uczniów i pozostała w pamięci na długo. 

Ale wracając do treści. Znalazły się tu opowieści o 43 naszych rodakach, które wpłynęły na losy świata. To dość duży wór, do którego wrzucono takie  nazwiska jak: Maria Skłodowska-Curie, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendler, ale i jest Anna Dymna, Janina Ochojska, czy Henryk Jordan (doktor, od którego nazwiska wzięły się ogródki jordanowskie). Zbiór zatem dość różnorodny, pojawiają się postacie żyjące współcześnie i osoby zmarłe. Każda postać jest dodatkowo przedstawiona na ilustracji, bądź w historyjce obrazkowej, ponadto ciekawym pomysłem są wypowiedzi internautów, zaczerpnięte z forum. Choć nie da się ukryć, że to dość sprytne i wymijające posunięcie ze strony autorów, gdyż tym samym nie wyrażają oni własnego zdania o danej osobie, tylko w usta internautów włożyli opinię. Osoby żyjące również są opisane dość "ostrożnie", w ten sposób, aby nikogo nie urazić, a raczej żeby zbytnio nie oceniać. Mnie najbardziej zaciekawiły życiorysy mniej znanych osób, tych zapomnianych przez Polaków. 

To bardzo ciekawa pozycja i bardzo patriotyczna. Przybliża ona nam życiorysy fascynujących postaci, które zrobiły spektakularne kariery, dokonały niezwykłych odkryć, przełomowych dokonań. Napisana z przymrużeniem oka, z dużą dawką humoru i okraszona faktami, których nie wyczyta się w Wikipedii, czy wielotomowych encyklopediach. „Będziesz płakać ze śmiechu. Będziesz pękać z dumy. Bo świat je Made in Polnad” - tak zachęcają autorzy i ja również polecam. 


Komentarze

  1. Bardzo podoba mi się pomysł na ten cykl, póki co obie wydane książki były bardzo przyjemne, różnorodne i ciekawe. Jest to jakiś pomysł, żeby nie tylko przemycić trochę historii, ale i zachęcić - do szperania, zainteresowania tematem, no i do dumy z naszego kraju! Mam nadzieję, że pomysł zostanie dobrze wykorzystany. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie