Przejdź do głównej zawartości

„Pół świata” Joe Abercrombie

 Wydawnictwo: Rebis
data wydania: 11.08.2015r.
tłumaczenie: Agnieszka Jacewic 
tytuł oryginału: Half the World
oprawa: miękka ze skrzydełkami
liczba stron: 452

„Zawsze wydawał się jej dziwny. Mężczyzna w roli ministra był niemal taką samą rzadkością jak kobieta na placu ćwiczeń. Miał zaledwie kilka lat więcej niż ona, ale z oczu patrzyło mu doświadczenie starca. Jak gdyby nie jedno w życiu widział.  Ludzie mówili o nim dziwne rzeczy. Że zasiadał na Czarnym Tronie, ale się go wyrzekł. Że złożył straszną przysięgę. Że zabił swojego stryja Odema zakrwawionym mieczem, który zawsze przy sobie nosił”. [s.32] To Yarvi. Bohater pierwszej części trylogii "Morze Drzazg" "Pół króla". Z tą różnicą, że Yarvi jest tu ministrem i postacią drugoplanową. 

Bowiem Abercrombie wprowadza nowych bohaterów. Zadra to młoda dziewczyna, która chce pomścić pamięć ukochanego ojca. Dlatego stroni do zajęć typowych dla dziewcząt. Zasady dworskiej etykiety są jej obce. Jest jak burza i ciągle w ruchu. Matka Wojna naznaczyła dziewczynę i dała jej do ręki miecz. Zadra uwielbia walczyć i marzy o tym, aby spotkać zabójcę ojca.

Natomiast Brand to dość wrażliwy chłopiec, po śmierci rodziców mieszka jedynie z siostrą. Marzy o wielkich wyprawach i zdobyczach. Jednak ciągle pamięta słowa matki, która mówiła, aby w życiu czyni jedynie dobro. Zadrę i Branda połączy wkrótce los i oboje wyruszą przez pół świata i staną się pionkami w rozgrywkach politycznych wyższego szczebla. Ojciec (minister) Yarvi płynie „Wiatrem Południa”, aby pozyskać sojuszników w walce z Najwyższym Królem. Zadra i Brand, jak i cała reszta załogi, szybko się przekonują, że morskie życie różni się od tego opiewanego w pieśniach o herosach. Tutaj trzeba stawić czoła wszelkim przeciwnością losu, ale i również nie narazić się na gniew bogów.

Zaskoczyła mnie ta druga część. Choć fabuła nadal jest dość prosta, bo nie ma tu rozbudowanych wątków, to widać tu dopracowanie warsztatu pisarskiego. Charaktery postaci są różnorodne i dobrze zarysowane. A bohaterowie wzbudzają sympatię. To zasługa również lekkiego pióra autora. Akcja jest wartka, pozbawiona obszernych opisów, z dużą dawką subtelnego humoru. Nastoletni bohaterowie mają pewnie przyciągnąć rzesze rówieśników. Zapewne nie jeden chłopiec marzy o przygodach w stylu pirackim, a nie jedna dziewczyna o tym, aby wyróżniać się i być oryginalną.

Zatem chylę czoła przed autorem, szczególnie za podniesienie poprzeczki. Wiele zaskakujących zwrotów akcji tu się pojawia, charaktery postaci też są dopieszczone, a czyta się szybko i przyjemnie. Czegoż chcieć więcej? Polecam, nie tylko nastoletnim czytelnikom. 


 Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Rebis za co bardzo dziękuję.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie