Przejdź do głównej zawartości

TOP 2022. Najlepsze książki wydane w 2022 roku

 Poniżej mój subiektywny ranking książek. Pod uwagę biorę książki wydane w roku 2022. 


1. Słońca bez końca. Biografia Kory Beata Biały, Wydawnictwo Rebis

Kora była poetką, malarką, osobowością. Była i miłością, i złością, i tęsknotą. Kora była wszystkim. Charyzmatyczna i nietuzinkowa. Niedająca się zaszufladkować. Wzbudzająca skrajne emocje. Ikoniczna. 

Bardzo emocjonalna biografia. Beata Biały z uwagą i czułością składa portret Kory z setek puzzli. Z rozmów z jej bliskimi, przyjaciółmi kreśli wyjątkowy obraz kobiety. Na moją ocenę miało na pewno wpływ moje zamiłowanie do twórczości Kory.

2. „Ukraińcy” Piotr Zychowicz Wydawnictwo Rebis

Książka „Ukraińcy” niczego nie pomija i niczego nie przemilcza. Ukazuje obie strony medalu. I jak pan Zychowicz stwierdza, że pewnie nie spodoba się ani ukrainofobom, ani ukrainofilom. Nie ma tu upiększeń i brązownictwa. Napisana bardzo emocjonalnie, ale rozpatrująca różne punkty widzenia. 

3. „Adam” Cezary Harasimowicz, Wydawnictwo Lira

Kolejna biografia, ale napisana z nietypowej perspektywy. Autor zabiera nas w charyzmatyczną i porywającą opowieść o człowieku-poecie, wędrowcy, patriocie, kochanku. O mężczyźnie o gorącym sercu i pełnej namiętności duszy, że nie przenikniesz ani czuciem, ani wiarą, ni szkiełkiem, ni okiem kto pomaga opowiedzieć autorowi ową historię życia wieszcza. 


4. „Sztuka świadomego życia” Nathaniel Branden, Wydawnictwo Feeria

Taka cudowna podróż, podczas której można zrobić mnóstwo notatek i wybrać sobie inspirujące cytaty. Jest to książka o samoświadomym życiu, np. świadome relacje, świadome rodzicielstwo, świadoma praca, świadomość swojego ciało. Jest tu dużo ćwiczeń jak zwiększyć poziom swojej świadomości. 


5. Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych”, Eric R. Kandel 

Książka opisuje różne choroby związane z mózgiem. Do tego bardzo przystępnie napisana. Autyzm, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, nałogi, tożsamość płciowa... Wszystko opisane przez pryzmat tego, co dzieje się z naszymi połączeniami nerwowymi w mózgu, ale i o wpływie genów i środowiska możemy poczytać.


6. „Smak trucizny” Neil Bradbury, Wydawnictwo Rebis

Autor opisuje 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli. Jest świetnie napisana. Oprócz ciekawych historii przedstawiony jest również mechanizm działania substancji w ludzkim organizmie, co jest ogromnym autem książki.

 

7. „Kobiety, które starają się za bardzo Sylwia Sitkowska, Katarzyna Troszczyńska, Rebis

To kolejna książka pani Sylwii, którą przeczytałam. Sylwia Sitkowska jest psycholożką i psychoterapeutką, która bardzo dobrze ukazuje poprzez różne przykłady ze swoich terapii, jak bardzo przyjmujemy na siebie zbyt wielki bagaż obowiązków, bo uważamy, że tego oczekuje od nas rodzina, przyjaciele, pracodawca i ogólnie społeczeństwo. Związki, macierzyństwo, pieniądze, praca zawodowa, przyjaźnie, wygląd - to są obszary, w których kobiety starają się za bardzo. Książka, która daje wiele do myślenia.


8. „Mózg chce więcej. Dopamina” Daniel Z.Lieberman, Michael E. Long, Wydawnictwo Rebis

Dopamina podsyca nasze pragnienia, rozpala wyobraźnię, jest ona błogosławieństwem i przekleństwem,. stanowi motywację i nagrodę. Kryje w sobie całą opowieść o zachowaniach człowieka. A zrozumienie jej okazuje się kluczem do wyjaśnienia aktywności ludzkiej w wielu obszarach - tworzenia dzieł sztuki, literatury, muzyki; pogoni za sukcesem; odkrywania nowych światów; rozmyślań o Bogu, ale też popadania w uzależnienia, czy zakochiwanie się. Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy młody człowiek, zanim skończy 25 lat. Mniej więcej wtedy mózg jest już na tyle rozwinięty, że można mówić o hamulcach blokujących nasze działania. 


9. „Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson, Wydawnictwo Rebis

Świetna powieść sensacyjna w iście amerykańskim stylu. Zresztą patrząc na nazwiska, można było się tego spodziewać. Książka wciąga od początku. Mimo, że wszystkie zwroty akcji i ważniejsze momenty są przewidywalne i można domyślać się biegu zdarzeń, to amerykański rozmach robi wrażenie. Poza tym zaskoczyło mnie, że były prezydent realizuje się jako pisarz. Choć pewnie z mniejszym zakresie niż Patterson, to poznawanie Białego Domu z perspektywy byłego mieszkańca, to kolejny atut powieści. 


10. „Czarodziej” Colm Tóibín, Wydawnictwo Rebis

Zachwyca tu nie tylko język Toibina i tłumaczenie Kozłowskiego, ale również skomplikowana fabuła, która świetnie wpisuje się w całe życie Thomasa Manna i jego rodziny. Mann jawi się jako postać dość wycofana, flegmatyczna, równocześnie o przebogatym życiu wewnętrznym, otoczona dość ekscentrycznymi ludźmi - bez których nie może istnieć. Niektóre wątki są ubarwione, ale w końcu to biografia fabularyzowana. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie