Przejdź do głównej zawartości

"Czesław Niemen, czy go jeszcze pamiętasz?" Dariusz Michalski

Wydawnictwo: MG
wydanie: styczeń 2009 /e-book
liczba stron: 400



Dobre pytanie - czy ktoś go jeszcze pamięta? Dziś mija 8 rocznica śmierci. Rok temu, tutaj, też poświęciłam mu notkę. Mamy wielu, najróżniejszych piosenkarzy, ale ci co maja głos, nie umieją śpiewać, a ci co mogliby śpiewać odpowiednio, nie mają czym tego robić.  Niemen miał i głos, i umiał śpiewać. Był nie tylko wielkim artystą, ale i wielką postacią.

Ja mam ogromny sentyment do Czesława Niemena, dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam tę pozycję: "Ta książka to jeszcze nie biografia Niemena, na pewno jednak rzetelna monografia wybitnego artysty" - pisze Michalski - "zawiera przecież tylko to, co artysta opowiedział, dziennikarz zaś zanotował, uporządkował i skomentował. Nie ma w niej prywatności (choćby życia osobistego Czesława), nie mam bowiem prawa wypowiadać się niej".

Niemen to oczywiście pseudonim artystyczny. Naprawdę nazywał się Czesław Juliusz Wydrzycki. W książce pojawia się wiele mniej znanych faktów, na przykład o początkowej fascynacji Niemena muzyką południowoamerykańską albo o recitalu telewizyjnym skasowanym zaraz po emisji. Są to jednak przede wszystkim opowieści i zwierzenia Niemena, jego autokomentarze do piosenek, płyt, występów. Zawiera również wypowiedzi współpracowników i przyjaciół. A wśród kilkudziesięciu fotografii ilustrujących książkę znajdą się te „obowiązkowe” - znane przez wszystkich od dawna i pochodzące z prywatnych archiwów, nigdy nie publikowane. 

Franciszek Walicki  - polski dziennikarz muzyczny - tak wyraził się o Niemenie - "O Niemenie powiedziano już chyba wszytko. To właściwie banał, jeśli powiem, że był największą osobowością muzyczna w powojennej Polsce. Był kompozytorem wielu niebanalnych piosenek i utworów, które z muzyka rozrywkową nie mają bliższych związków. był także utalentowanym poetą, kronikarzem i artystą malarzem o dużej wyobraźni i fantazji. Był stolarzem i dekarzem: we własnym domu zbudował schody, nie tak dawno remontował dach. Zresztą... Nie ma jednego Niemena. On jest złożony jak gdyby z wielu klocków: otwarty na świat, ale i zamknięty w sobie, łatwowierny i podejrzliwy, uparty, małomówny, ale bardzo lojalny i bardzo uczciwy. Którego z nich lubię najbardziej? Oczywiście wszystkich".

Mnie zawsze ciarki przechodzą po plecach, kiedy słyszę "Bema pamięci żałoby rapsod", ale i wiele innych jego wykonań. Po prostu - niezapomniany. Niemen, czy go jeszcze pamiętacie?



Komentarze

  1. Rozumiem, że to było pytanie retoryczne... Moim ukochanym utworem jest "Jednego serca". Przepiękny wiersz Norwida, porywająca interpretacja, rewelacyjne chórki... chapeau bas!

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Niesamowity artysta z ogromną charyzmą. Teraz już takich nie ma...
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  3. Pamiętam! Pamiętam czasy gdy był na topie. Moi rodzice go słuchali. Do dziś znam na pamięć "Wspomnienie" moją ulubioną jego piosenkę. To prawda - dziś nie ma już takich artystów.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Moją ulubioną piosenką Czesława Niemena jest " Dziwny jest ten świat " jakże aktualna w naszych czasach. Macie rację takich artystów już nie ma.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pamiętam, słucham...
    Wiesz, że jeszcze do niedawna w Rzeszowie przy głównym deptaku była kawiarnia "Pod papugami", gdzie był szeroko niklowany bar... - inspiracja piosenki. Był i znikł. Zamienił się w jakąś lichą knajpkę. Kto z młodych jeszcze pamięta?:(

    OdpowiedzUsuń
  6. Eireann - pewnie, że pytanie retoryczne :))

    ksiazkowiec - Wielka szkoda, że znikł tak bar :( , takie miejsca mają magiczny klimat. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Pamiętam i ogromnie lubię jego piosenki-utwory. Nie napiszę, że to jedyny artysta, który potrafił pięknie śpiewac i miał wspaniały głos, ale na pewno jeden z niewielu. Poza tym był indywidualistą, często szedł pod wiatr. Nie mam jednej ulubionej, ale Dziwny jest ten świat zawsze zatrzymuje w biegu

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja tę książkę zakupiłam sobie w te wakacje, naiwnie wierząc, że zaraz ja przeczytam, no , bo przecież wakacje, ale jak wiele innych, w wyniku zawalenia książkami z bibliotek, które mają pierwszeństwo, czeka na swoją kolej, mam nadzieję, że się nie zawiodę, bo Niemena bardzo lubię. Pozdrawiam
    zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeden z najwybitniejszych artystów. Niebywała skala głosu. Niemen potrafił przede wszystkim interpretować. W jego głosie było tyle emocji... Ja bardzo lubię jego piosenki, które nagrał w języku angielskim.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Burza" William Shakespeare

Wydawnictwo: W.A.B. premiera: 07.11.2012 tytuł oryginału: The Tempest przekład: Piotr Kamiński oprawa: twarda z obwolutą " Burza " jest ostatnią w pełni samodzielną sztuką Shakespeare'a, który prawdopodobnie wtedy wyofał się z życia zawodowego w Londynie i przeniósł się do Stratfordu. Sprawiło to, że ów dramat często jest traktowany przez krytyków jako utwór pożegnalny, a nawet pewnego rodzaju artystyczny testament. Tworząc “ Burzę" przypuszczalnie  na przełomie 1610 i 1611 roku, Shakespeare miał 47 lat, jego główny bohater – Prospero prawie tyle samo – to dość istotny szczegół w kontekście interpretacji całości. Prospero łamie w finale różdżkę i topi księgi, Shakespeare odchodzi nie pozostawiając po sobie ani jednego rękopisu. Ale może nieco więcej o fabule. Jest ona bardzo prosta do streszczenia (uwaga, zdradzam prawie całość). Prospero, prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” (Tom 2) Robert Lacey

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece data wydania: 12 listopada 2020 r. tytuł oryginału:  The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II tłumacznie:  Edyta Świerczyńska oprawa: twarda liczba stron: 312 Robert Lacey jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Największą jednak sławę przyniosła mu ostatnio praca historyka w dramacie „The Crown”. „The Crown” to serial historyczny o zwyczajnej kobiecie, która przyszła na świat w niezwykłych okolicznościach. Późniejsze okoliczności jednakże sprawiły, że ta niespełna 26-letnia kobieta została brytyjską królową. 21 kwietnia Elżbieta II skończy 95 lat, a 6 lutego minęło 69 lat jej panowania. „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym ani dokumentem fabularyzowanym. Wszystkie scenariusze, kostiumy, scenografia i plenery, jak i kreacje aktorów. opierają się

"Sonety" William Shakespeare

Wydawnictwo a5 wydanie: 09/2012 przekład: Stanisław Barańczak oprawa: twarda format:  148 mm x 210 mm liczba stron: 216 "Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje. Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia " Sonetów ". Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów niebudzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie